Aşure Nedir? Nasıl Yapılır? Niçin Yaparız?

Yemek Dünyası 19 Aralık 2015

Türk mutfağının en ünlü hafif tat­lılarından biridir. Türlü çeşit yiye­cekle yapılması aşurenin başlıca özelliğidir. Bununla ilgili olarak şöy­le bir efsane anlatılır:

Nuh’un gemisi Ağrı Dağı’nın tepe­sine oturunca, içindekiler bayram edip bir tatlı pişirmek istemişler. Fa­kat geminin ambarında hiçbir yiye­cekten bütün gemidekilere yetecek kadar çıkmamış. Bakla, buğday, pi­rinç, fasulye, nohut gibi türlü çeşit kuru yiyecekten ancak birer parça kalmış. Bunun üzerine, bunların hepsini bir araya karıp bir çeşit tat­lı aş yapmışlar.

aşure

Aşure Nasıl Yapılır? Aşure Malzemeleri Nelerdir?

İşte size bir aşure reçetesi:

Malzeme: 1,5 bardak dövülmüş aşurelik buğday; 1 kahve fincanı pi­rinç; 29-30 bardak su; 3 bardak süt; 3 bardak toz şeker; 50’şer gr. kuru fasulye, bakla, nohut; 100 gr. iç ce­viz; 100 gr. çekirdeksiz kuru üzüm; 100 gr. incir; 100 gr. kuru kayısı; 100 gr. haşlanarak ince kabukları soyul­muş iç badem; 50 gr. kuşüzümü. Aşurenin üstüne koymak için biraz iri kıyılmış bademle ceviz.

Aşurenin Pişirilişi Nasıl Olmalı?

 Tencereye buğdayla pirinci koyun. Üstlerini örtecek ka­dar su koyduktan sonra, 1 gece, kabarmaları için, tencerede bırakın. Ertesi gün bu suyu süzün. Tencereye 30 bardak temiz su koyun, orta harlı ateşte buğdaylar iyice pişip yumuşa­yıncaya kadar kaynatın.

Kaynama devam ederken bir yan­dan karıştırarak şekerle sütü ilâve edin. Şeker tamamen eridikten son­ra, kendi kendine 1-2 taşım daha kaynayarak biraz koyulaşıncaya kadar bırakın. Koyulaşma kıvama gelince, buna bir gece suda bıraktıktan son­ra yumuşayıncaya kadar haşlamış olduğunuz fasulyeyi, nohutu, bakla­yı, ince kabukları soyulmuş bademi, kuru üzümle kuş üzümünü de katın. İncirle kayısıları da küçük parçalara bölüp içine koyun. 3-4 taşım daha kaynatıp ateşten indirin. Parçalara bölünmüş cevizleri içine atın. Bir kere karıştırıp derhal kâselere bo­şaltın. Üstünü iri kıyılmış badem, ce­viz ve kuş üzümü ile süsleyin.

Aşureye, ineceğine yakın, 1 kahve fincanı gülsuyu da katılabilir. Buğ­daylar pişerken, suyu azalacak olur­sa şekeri koymadan, bir miktar da­ha sıcak su ilâve edilmelidir. Aşure­nin suyunun duru olması istenirse, buğdayla pirinç piştikten sonra bun­ları iri delikli bir süzgeçten, eze eze geçirmeli, elde edilen bu suya öteki malzemeyi ilâve ederek pişirmelidir.

Not: Aşure her yaşta insan için besleyici ve faydalı bir tatlıdır. Hafif olduğu için mideyi de bozmaz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Üzgünüz, okuduğunuz bu içerik şuanda yorumlara kapalıdır. Daha sonra tekrar deneyiniz.