Ayvadan neler yapılır? Ayva reçeli ve hoşafı nasıl yapılır?

BİLGİ 31 Temmuz 2014

Ayvadan Neler Yapılır

AYVA KOMPOSTOSUMalze­me: 1 kilo ayva, 4 bardak su, 350 gr. toz şeker.

Yapılışı: Tencereye suyu koyun. Ayvaların kabuklarını soyup, çekirdekli kısım­larını ayıkladıktan sonra dilim dilim kesin, kararmaması için dilimleri ke­ser kesmez derhal suya atın. Bu iş bitince, tencereyi ateşe oturtun.

Kompostonun kırmızımtırak, güzel bir renk alması için, içine 10-12 tane de ayva çekirdeği koyun.Tencerenin kapağını kapayıp ayvalar biraz yu­muşayıncaya kadar kaynatın. Sonra şekeri ilâve edin. 15-20 dakika daha şekerle kaynatıp ateşten indirin.

AYVA REÇELİMalzeme: 1,5 ki­lo ayva, 6,5 bardak su, 7 bardak toz şeker, 2 çorba kaşığı limon suyu.

ayva reçeli hayatpedi

Yapılışı: Büyükçe bir tencereye suyu koyun. Su kaynamaya başlayınca kabukları soyulup, çekirdekleri ayıklanmış, is­tenilen şekil ve büyüklükte doğran­mış ayvaları bunun içine atın. Ay­valar biraz yumuşayıncaya kadar kaynatın. İçine şekeri ilâve edin, ka­rıştırarak erimesini sağlayın. Sonra şurup koyulaşıp kıvama gelinceye kadar reçeli orta harlı ateşte arada bir karıştırarak kaynatın. (Reçelin suyundan temiz bir tabağa biraz damlatınca, su dağılmayıp toplu ka­lırsa, şurup kıvama gelmiş demek­tir.) Limon suyunu ilâve edin. Bir ta­şım daha kaynatıp tencereyi ateşten indirin. Üstünün köpüklerini kevgir kepçe ile aldıktan sonra, reçeli kuru sıcak kavanozlara boşaltın. Üstüne selofan kâğıdı Örtün. Reçeller soğu­duktan sonra kavanozların kapakla­rını kapatıp kaldırın.

www.hayatpedi.com ayva reçeli

Reçeli rende olarak yapmak is­terseniz, ayvaların kabuklarını so­yup iri rendeden geçirin. Reçeli yukarıda tarif edildiği şekilde aynen kaynatın. Yalnız, ayvaları rendele­dikten sonra tartın, 1,5 kilo ise, 6,5 bardak yerine 5 bardak su koyun.

AYVA ŞEKERLEMESİMalze­me: 1 kilo ayva, 6 bardak toz şeker, 8-9 bardak su.

Yapılışı: Kabukları soyulup çekirdekleri çı­karılmış, yarım parmak kalınlığın­da doğranmış ayvaları tencereye ko­yun. Suyu ilâve edin. Orta harlı ateş­te yarım saat, ayvalar yumuşayın­caya kadar pişirin. Sonra suyu bir başka kaba süzün. Ayvaları kalın delikli süzgeçten geçirin, yeniden ten­cereye koyun. Püre haline gelen bu ayvalara şekeri ilâve edin. İyice ağdalaşıncaya kadar orta harlı ateşte pişirin. (İki parmağınızın arasına şekerlemeden bir miktar alın. Parmak­larınızı açınca, ayvalar yapışıp hafif uzarsa, ağda kıvamına gelmiş de­mektir). Bunu, içine kâğıt yayılmış bir tepsiye iki parmak kalınlığında yayarak dökün. İyice donuncaya ka­dar bırakın. Donduktan sonra muh­telif şekillerde kesin. Kâğıdı üstün­den sıyırarak çıkarın. Toz şekere bu­layın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Üzgünüz, okuduğunuz bu içerik şuanda yorumlara kapalıdır. Daha sonra tekrar deneyiniz.