Kapat

Bromür ne işe yarar (Nedir)? Bromürler nerede kullanılır?

Anasayfa BİLGİ Bromür ne işe yarar (Nedir)? Bromürler nerede kullanılır?

BROMÜRLER

Bromür tuzları tabiatta, özellikle deniz suyunda, deniz bitkileri ve hayvanlarında oldukça çok bulunur. Tedavide ilâç olarak kullanılan tuz­ları sodyum bromür, potasyum bro­mür, amonyum bromürdür. En çok sodyum tuzu kullanılır. Bu bileşikler serbest brom vererek etki gösterir. Başka brom bileşikleri serbest brom vermediklerinden brom tesiri gös­termez.

Bromürler merkez sinir sistemine tesir ederek hareket merkezini, ruh­sal merkezleri etkisi altına alır. Az miktarlarda brom verilen bir kim­sede sersemlik, dikkatsizlik göze çarpar. Doz yükseltilirse etki daha çok yayılır, tepkiler (refleksler) de za­yıflar. Bromürün duyu organlarına kötü etkisi olmaz. Bromürler hafif bir uyku verir, ağrı kesici etkileri yoktur.

Bromürlerin en önemli etkisi vü­cutta kasılmalara engel olmasıdır. Bundan dolayı, sara tedavisinde kul­lanılır. Bundan başka bromürlerden sinirli, hırçın olanlarla, uykusuzluk çekenler de faydalanırlar.

Sürekli, aşırı bromür alanlarda zehirlenme hali göze çarpar. Bromizm denilen bu zehirlenmede uy­kusuzluk, halsizlik, çöküntü (dep­resyon), sersemlik görülür. Deride de bazı döküntüler olabilir. Bromizm halinde ilâcı hemen kesmek, hastaya bol miktarda, klorür vermek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Seçtikleri