ÇİL NEYDEN KAYNAKLANIR? TEDAVİSİ NEDİR?

SAĞLIK, TÜMÜ 20 Temmuz 2014

Çil nasıl geçer? Çil neyden kaynaklanır?

indir

Çil

En çok yüzde, kollarda çıkan, az çok koyu renkte beneklerdir. Zararlı değilse de güzelliği bozması bakımından pek istenmez. Bununla birlikte, hafif bir çil bazen yüze güzellikte verebilir.

Çil deriye renk veren hücrelerdeki bozukluklardan ileri gelir. Bunun da başlıca sebepleri güneş ışınları, bazı kansızlıklar, iç salgı bezlerinin iyi çalışmamasıdır. Bu arada, soya çekimin de büyük bir payı vardır. Çil rn çok çocuklar da, yeni yetişenlerde görülür; sarışınlar da, lenfatik bünyeli kimselerde daha çok rastlanır.

Çil hangi mevsimde sıklaşır? Geçici midir?

Çil baharda, yaz aylarında artar. Ayrıca bazı kadınların gebelik sırasında bütün yüzünü çil basar, bu süre sona erince ortadan kaybolur.

Çilleri gidermek için ne yapmalı:

Çilleri gidermek için neden ileri geldiğine göre çeşitli usuller bulunabilir. Güneşten ileri geliyorsa, geniş kenarlı şapka giyerek, yüzü, boynu güneşten korumalıdır.  Hormon bozukluğundan ileri gelen çillerin, iyi edilmesinde çeşitli ilaçlar yapılmış mehlem kullanılır. Yüzü, elleri borakslı, potaslı sabunlarla yıkamak, bazı çillerde hafif tentürdiyot sürmek, oksijenli suyla hazırlanmış losyonlarla çillere friksiyon yapmak iyi sonuçlar verebilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.