Kapat

DAMA NASIL OYNANIR?

Anasayfa GENEL DAMA NASIL OYNANIR?

64 kareye bölünmüş da­ma tahtası üzerinde, gene tahtadan yapılmış yuvarlak 32 taşla oynanır. Tahtanın üstündeki 64 kareden ya­rısı beyaz, yarısı çoğunlukla siyah olur.

dama (2)

Taşların da yarısı siyah, yarı­sı beyazdır. Her oyuncu bu siyah- beyaz taşlardan 16’sını seçtikten sonra, tahtanın siyah hanelerine kar­şılıklı olarak yerleştirir. Ortada iki sıra boş kalır. Oyunculardan biri ta­şını ilerideki siyah haneye sürer. Ay­nı şeyi karşıdaki oyuncu da yapar.

dama (1)

Oynayanlardan birinin taşının arka­sında kalan siyah hane boşsa, öteki oyuncu taşını karşısındaki oyuncu­nun taşı üzerinden atlatarak o haneye sürer, üstünden atladığı taşı da esir alır. Bazen birden fazla atla­ma yaparak birkaç taş da esir alı­nabilir.

Bir oyuncu taşını atlata atlata , kar­şısındaki oyuncunun son sırasına vardırırsa bu taş kral olur. Bu taş hem ileri, hem geri istenen ye­re sürülebilir. Yalnız, taşlardan hiç­biri oyuna başlarken yerleştiril­dikleri renkten başka renge sürüle­mez. Bir yanın taşları ya tamamen esir alındığı, ya da za­rarsız hale geldiği za­man oyun bitmiş, esir alan kazanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Seçtikleri