Kapat

Güneş Lekelerinden Kurtulmuş Pürüzsüz Ciltler

Anasayfa SAĞLIK Güneş Lekelerinden Kurtulmuş Pürüzsüz Ciltler

Güneş Lekelerinden Kurtulmuş Pürüzsüz Ciltler…

Hayatımızın vazgeçilmezi olan güneş ile olan irtibatımız, özellikle yaz günlerinde ve deniz tatillerinde daha da artmakta. Güneş, getirdiği bütün güzelliklerin yanı sıra, kişilere güneş lekeleri tarzında hoş olmayan hatıralarda bırakıyor. Bu lekeler, derinin üstünde bulunan epidermis tabakasında çiller ve solar lentigolar halinde görülürken, alt dermis kısımlarda malezma olarak adlandırılmakta olan, farklı şekillerde güneş lekeleri tarzında kendisini gösteriyor. Bazı kişilerde yeni oluşurken, bazı kişilerde de var olanların yoğunlaşması ile birlikte artış göstermeye başlıyor.

Malezma

Malezma, güneşe sıklıkla maruz kalan bölgelerde, özellikle yüzde ortaya çıkmakta olan ve derinin renginin değişmesi ile kendisini gösteren, bir güneş lekesi çeşididir. Güneşten gelmekte olan ultraviyole ışınları, deride reng pigmentlerini üretmekte olan melanositleri uyararak, melanin sentezinin artmasını sağlıyor ve ciltte leke oluşmasına neden oluyor. Koyu tenli kişilerde melanositler daha aktif olarak bulunduklarından dolayı, etkileri de daha fazla oluyor. Yeni oluşan lekelerde yanıt almak daha kolay olurken, lekenin oluşum sürecinin uzaması, tedavinin de zorlaşmasına neden olarak, derinlerde oluşan lekelerin, ısrarla devam etmesi ile sonuçlanıyor.

Cilt tipi de tedavi açısından önem taşıdığından, güneş lekesi tedavisi ankara polikilinikliği ten renkleri çok koyu olan, ciltlerinde hassasiyet bulunan, kızarık yapıya sahip kişilerdeki leke tedavilerinde, son derece dikkatli davranılıyor. Malezmanın tedavisi, Q-Switched ND- Yag Lazer denilen karbonpeeling işlemleri, leke açıcı kremler, Thulium ve Fraksiyonel Lazer, Dermapen, mezoterapi ve kimyasal peelingler tarzında farklı uygulamalardan hasta için uygun olanı seçilerek, güneş lekesi tedavisi ankara kliniğinde uygulanıyor.

Lentigo

Lentigo olarak bilinmekte olan güneş lekeleri, genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmakla birlikte, nadirde olsa 20’li yaşlarda da görülebiliyor. Daha koyu renkte ve boyutları da daha büyük olması ile çilden ayrılmakta olan bu lekeler, bir hiperpigmentasyon hastalığı olarak karşımıza çıkıyor. Lentigolar her mevsimde deride kalıcı olarak yer almakla birlikte, yaz aylarında güneşin daha sıcak olması nedeni ile, renklerinde koyulaşma görülüyor. Bu lekeler daha fazla oranda açık ten rengine sahip kişilerin omuz, yüz, el sırtı, göğüsün ön yüzü tarzında cilt bölgelerinde, değişik boyutlarda kahverengi lekeler olarak ortaya çıkıyor ve bu lekelerin net olarak sınırları bulunuyor. Yaygın olarak meydana çıkışları, akut güneş yanıklarını takiben omuz, gövde ve sırt bölgelerinde derinin soyulması ile birlikte oluyor. Yaşlılık güneş lekeleri ise, 40 yaşından sonra belirmeye başlıyor.

Leke Açıcı Kremler, Karbon Peeling, Thulıum Lazer, Fraksiyonel Lazer

Leke gideren kremler, renk hücrelerindeki renk yapıcı maddelere engel olarak etki gösteriyor. Kremlerin çok uzun süre ve devamlı olarak kullanılması gerekiyor. Güneş lekesi tedavisi ankara merkezinde, Karbon Peeling ile kallojen doku canlandırılmak sureti ile cilt yenilenerek tazeleniyor. Yaz ayları süresince güneşin zararlı ışınlarından etkilenen cildin, lekelerden kurtulması ve ışık kazanması sağlanıyor.

Thulıum Lazer yöntemi, güneş lekesi tedavisi ankara kliniğinde, lazer ışınları vasıtası ile deri üzerinde 100 mikron çapında mikro kanallar açılarak ve kök hücreleri içermekte olan nano partiküllü maddeler ve C vitamini cildin içerisine yedirilerek yapılıyor. Bu ürünler, kişinin sorununa bakılarak seçiliyor ve tedavi süresinin kısalığı, kişilerin günlük yaşamlarına hemen dönebilmeleri ve ağrısız bir yöntem olması avantaj olarak görülüyor. Fraksiyonel Lazer, güneş lekesi tedavisi ankara merkezinde genellikle, açık renk tenli kişilere uygulanıyor. Kılcal damarları fazla olan, cilt hassasiyeti bulunan ve esmer olan kişiler üzerinde, bu tedavinin uygulanmaması gerekiyor. Yara, yanık izleri, akne, cilt yenilemelerinde etkin oluyor.

Dermapen, Kimyasal Peeling, Enzimatik Peeling, Prp

Güneş lekesi tedavisi ankara kliniğinde, ince çelik iğnelere sahip olan dermapen aracılığı ile, ciltte gözle görülmeyecek boyutlarda ve çok sayıda delik açılıyor. Cildin kendini onarma mekanizması tetiklenerek, işlem esnasında kullanılmakta olan maske ve serumlar ile cildin toparlanıp sıkılaşması sağlanırken, lekelerde de azalma amaçlanıyor. Kimyasal peeling yönteminde, üst derinin kendisini yenilenmesi hızlandırılmak sureti ile lekelerin üst deriden atılması sağlanıyor.

Enzimatik peeling tedavisinde ise kimyasal ve bitkisel olan peeling ürünleri karıştırılarak 8 ile10 saat arasında yüzde maske tarzında bekletiliyor. Prp işlemlerinde ise, hastanın kendisine ait olan, büyüme faktörü içermekte olan serumu ve pıhtı hücreleri cilt altına mini enjeksiyonlar aracılığı ile verilerek, cildin yenilenmesi sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Seçtikleri