Manolya Bitkisinin Yetişme Koşulları

BİLGİ 5 Mayıs 2015

Biçimi nilüferi andıran bu hoş ko­kulu zarif çiçek ne yazık ki pek na­ziktir, koklanınca sararıverir. Onun için, manolya ancak ağacında, bir de vazolarda bütün zarafetiyle seyredi­lebilir. 5-6 metreye kadar yükselen manolya ağacı, koyu yeşil, iri, par­lak yapraklarıyla bahçelerin, parkla­rın çok değerli, gösterişli bir süsü­dür.

manolya (1)

Manolyanın, yaprağını döken, dökmeyen olmak üzere iki türü vardır. Yaprağını dökmeyen türleri arasın­da boyu 30 Metreyi bulan ağaçlara rast­lanmıştır. Bizde yetişen manolyalar, yaprağını döken türündendir.

Manolya kışa oldukça dayanıklı­dır; kışı yumuşak geçen yerlerde köklerine siper çekmekten başka korunma tedbirlerine ihtiyaç göster­mez. Nisan, mayıs aylarında çiçek açar. Bol çiçek almak isteniyorsa budanmamalıdır; ancak, çiçekler açıp bittikten sonra, aşırı uzamış, girift olmuş dallar kesilebilir.

manolya (2)

Manolya ya daldırma ile, ya da ya­banisi üzerine aşı ile üretilir. Besili, derin, serin topraklardan hoşlanır. Genç fidanlar desteklere bağlanma­lıdır, çünkü ağacı gevrektir, çabuk kırılır. Kökleri yayvan geliştiği için, dalların uçları hizasına kadar varan geniş bir çerçeve içinde çapalanmalı, iyice çürümüş gübre vermelidir. Manolya ancak 6-7 yaşına gelince çi­çek verir.

manolya (3)

Manolyanın yere dökülen yaprak­ları toplanıp atılmazsa zamanla çü­rüyerek ağaç için iyi bir gübre olur.

, manolya hakkında, manolya nasıl ekilir, manolya nasıl yetiştirilir

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Üzgünüz, okuduğunuz bu içerik şuanda yorumlara kapalıdır. Daha sonra tekrar deneyiniz.