Kapat

Mart ayının özellikleri ve yetişen bitkileri

Anasayfa GENEL Mart ayının özellikleri ve yetişen bitkileri

Yılın üçüncü ayı olduğu gibi kışın da son ayı sayılabilir; yalnız, «mart kapıdan baktırır, kazma, kürek yak­tırır» sözü kışın bu ay içinde umul­duğundan daha şiddetli olabileceği­ni belirtmek için söylenmiştir. Mart içinde güneş yüzümüze gülecek olsa bile aldanmamalı, oldukça ılık gün­lere kapılıp kış tedbirlerinden vaz­geçmemelidir.

22 mart gündönümüdür: 21 aralık­tan beri kısalmaya başlıyan geceler 22 martta 12 saate iner, böylece ge­ce ile gündüz eşit olur. 22 marttan sonra günler gittikçe uzar, 20 hazi­randa gündüz en uzun süresini bu­lur, ondan sonra günler gene kısal­maya başlar, 21 eylülde gene gece ile gündüz uzunluğu bir olur. Güneş mart başında 6.30 sularında doğar­ken sonlarında 5.45’te doğmaya baş­lar, böylece günler bir ay içinde 50 dakika uzamış olur.

mart (3)

Bahçelerimizde Mart

Çiçek Bahçesi — Bahar hazırlık­larına başlanmalıdır. Karlar kalk­tıktan sonra ilk güneşli günlerde toprak yavaş yavaş suyunu çeker, bellenip çapalanacak kıvama gelir. Bundan faydalanarak, tarhlar yeni­den düzenlenir; bu arada, otlar te­mizlenir, kurumuş fidanlar ayıkla­nır. Şiddetli yağmurlarda akıp git­miş toprakların yerine yenileri ko­nularak, gübrelenerek yeni dikimleı için hazırlanır. Güller, leylâklar, bu gibi daha başka ağaççıklar da, mart sonunda, soğuklar iyice kırılmaya başlayınca budanır, kalem aşısı ya­pılır.

Meyve Bahçesi — Erik, kayısı, şef­tali ağaçlan budanır, kalem aşısı, daldırma yapılır. Bütün ağaçların dipleri bellenip gübre konulur. Yas­tıklarda kökleştirilmiş çelikler de bu ay içinde yerlerine aktarılır. Mey­ve ağaçlarında böceklere karşı giri­şilecek savaşmaya da bu ay başlanır.

Colorful vegetables and fruits

Sebze Bahçesi — Maydanoz, de­reotu, yeşil salata, soğan, sarımsak, havuç, bezelye, fasulye, mercimek, nohut, patlıcan, kereviz, domates, biber tohumları dikilir, şubatta di­kilen baklaların kökleri toprakla doldurulur, enginarların ufaklıkları ayıklanır. Geceleri, rüzgârlı havalar­da gündüzleri de fidelerin üstünü hasırla örtmeli, havalar kurak gider­se bunları akşamdan sulamalıdır.

mart (1)

Limonluk — Birçok çiçek tohum­ları mart sonuna doğru açıkta ekile­bilirse de erken çiçek açmasını iste­diğiniz bitkileri limonlukta yetiştire­bilirsiniz. Güneş çok sıcak verirse limonluğun camları beyaz perdeler­le kapatılmalı, ya da beyaza boyanmalıdır.

mart ayında yetişen bitkiler, mart ayında yetişen sebzeler, mart ayında yetişen meyveler, mart ayının özellikleri, mart ayının mevsimi

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

0 0 0 0 0 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Seçtikleri