Kapat

Maydanoz Nasıl Yetiştirilir Dataylı Bilgiler

Anasayfa GENEL Maydanoz Nasıl Yetiştirilir Dataylı Bilgiler

Güzel kokulu yaprakları yemekle­re, salataya çeşni vermek için kulla­nılan bu hoş yeşillik sağlık bakımın­dan da faydalıdır. Hatta bu kelime­nin ‘’midenuvaz’’ (mideyi okşar) dan geldiği söylenir. Eskiden evler­de maydanoz lapaları yapılarak, sı­cak sıcak, iltihapların üzerine ko­nurdu. Maydanozun terletici, idrar söktürücü özellikleri vardır.

Maydanoz iki çeşittir. Biri yaprak maydanoz ötekisi kök maydanoz- dur. Bizde iki çeşidi de yetiştirilir.

maydanoz (3)

Maydanoz tarlasına önceden çürü­müş çiftlik gübresi konulur Kök maydanozuna taze çiflik gübresi kullanılmamalıdır. Kimyasal gübre­ler de verilebilir

Maydanozun yetiştirilmesi olduk­ça kolaydır. Bahçelerde tohumu kü­çük ocaklar içine ya serpme, ya da sıra üzerine ekilir. Sıra sıra ekilecek­se sıralar arasında 5 cm. de bir aralık bırakılmalıdır. Ekildikten 4 hafta sonra çimlenir. Sık sık su verilmeli­dir. Çok güneş gören bölgelerde, göl­gelik yerlerde ekilmesi uygun olur.

maydanoz (2)

Maydanoz ekildikten 2 ay sonra tamam iyle yetişmiştir, toplanmaya başlanır. Kökünden çıkarılmaz; su­landıkça yeniden yaprak verir. To­hum için ocaklarda bir miktar bıra­kılır, bunlar ertesi yıl tohuma gelir­ler. Tohumlar dökülmeden hemen toplanıp torbalarda saklanır.

maydanoz (1)

Maydanoza dadanan hastalıklar kerevizdekinin aynıdır. Bu arada mildiyu hastalığı maydanozun yapraklarında, saplarında sarı lekeler yapar. Bu hastalığa karşı %1 gözta­şı eriyiği kulanılmalıdır. Bu ilâç ze­hirli olduğundan ilâçlanmış mayda­nozları yememelidir. Göztaşı ile ya­pılan ilâç hastalığın öteki köklere geçmesini önler; ancak böylece, sağ­lam kalmış maydanozlar toplanma­lıdır.

maydanoz nedir, maydanoz nasıl bir bitkidir, maydanoz hakkında kısa bilgi, maydanoz hakkında detaylı bilgi, maydanoz hakkında, maydanoz nasıl yetişir

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Seçtikleri