Kapat

Mayıs ayının özellikleri

Anasayfa BİLGİ Mayıs ayının özellikleri

Yılın beşinci ayıdır, 31 gün sürer. İlkbahar 21 martta başladığına gö­re, martm son 10 günü sayılmazsa baharın ilk ayı nisan olarak alınabi­lir. Bu durumda mayıs ilkbaharın ikinci ayı olur. Bu ay içinde gün­ler yarım saat daha uzar: Güneş Ma­yıs başında saat 5’te doğarken ayın sonunda güneşin doğuşu 4.30’dadır.

Bahçelerimizde Mayıs

Çiçek Bahçesi: Mayıs yaz çiçek­lerinin dikim ayıdır. Bahar çiçekle­rinden ömrünü tüketmiş olanların tohumları alınıp toprak bellenir, gübrelenir, kınaçiçeği, horozibiği, şebboy, ateşçiçeği, kadifeçiçegi, mi­ne, fesleğen, nergis, acemlâlesi, her­cai menekşe gibi yaz çiçekleri dikilir. Çimler kesilip sık sık sulanmalıdır.

www.yeniresim.com_-_iek_-_Bahe_Resimleri_-_Renk_Cmb

Sebze Bahçesi — Bu ay bütün seb­zeler bol su ister. Otlar bahar yağmurlarıyla çok geliştiğinden, sebze­leri boğmamaları için, sık sık ayık­lanmalıdır. Hıyar, domates, biber, sakız kabağı, patlıcan fideleri mayıs ortasından sonra dikilmeye başla­nır. Pancar, havuç, bezelye, kavun, karpuz, turp, semizotu, ıspanak, ye­şil salata tohumları da bu ay ekilir.

rize_45849

Meyve Bahçesi

Yeni dikilmiş fi­danların dipleri çapalanıp su vermeli, toprağın kurak kalmamasına dik­kat etmelidir. İncir, fındık, ceviz, dut, kestane ağaçlarına yaprak aşısı bu ayda yapılır. Meyva ağaçlarının fi­lizleri, çiçekleri seyretmelidir.

mayıs ayı, mayıs ayındaki sebzeler, mayıs ayındaki meyveler, mayıs ayında yetişen sebzeler, mayıs ayında yetişen meyveler, mayıs ayının özellikleri

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

0 0 0 0 0 0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir