Kapat

TÜTÜN VE NİKOTİNİN BEYNE ETKİSİ NASILDIR?

Anasayfa GENEL TÜTÜN VE NİKOTİNİN BEYNE ETKİSİ NASILDIR?

Tütünün ve ardından nikotinin beyne neden olan etkisi

images (23)

Duman içeri çekilirse nikotinin vücuda giren miktarları dumanın derinlere çekilip çekilme­mesine göre de incelenmiştir. Bu in­celemelerde, içinde toplam olarak 25 santigram nikotin bulunan herhangi bir cins tütünün dumanında

4 santigram nikotin bulunmuştur. Bu duman derin çekmeyle akciğer­lerin derinlerine kadar girerse, ni­kotinin tamamına yakın kısmı, ya­ni 3,5 santigramı girer. Duman bo­ğaza varmadan, içeri çekmeden atı­lırsa nikotinin beşte biri, en çok 1 santigramı kana girer. Vücuda gir­miş olan nikotinin atılması pek ya­vaştır. Bu, 8 saat kadar sürer.

Yukarıda saydığımız cisimlerin büyük bir kısmı beynin önemli, yü­ce merkezlerine etki yapar. Bunun baş ağrısı, baş dönmesi, sarhoşluk gibi sonuçları çeşitli deneylerle ispat edilmiştir. Mesela kediye deri altı­na biraz nikotin enjeksiyonu yapılır­sa hayvan odanın her yanına koşma­ya başlar, bir nevi delilik gösterir. Bu deneme her defasında benzeri so­nuçlar doğurmuştur. Anesteziyle uyuşturulduktan sonra soğuğa bıra­kılan köpeğin titremesini nikotin artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Seçtikleri