BİLGİ

Teleferik nasıl çalışır?

İki dağın arasına eğik olarak gerilmiş kalın çelik bir halata bir vagon kocaman makaralarla asılmıştır. Vagon, başka bir çelik halatla aşağıya veya yukarıya çekilir. Bu halat motorla çalıştırılan bir çıkrığa sarılır. Teleferik vagonu, taşıyıcı bir çelik halata sağlam olarak asılmıştır. Bu vagon, taşı­yıcı halatın üzerinde kayarak hareket eder. Vagonun dengede olabilmesi için, taşıyıcı halatın çok gergin olması gerekir.

TELEFERİK

Bunun için de, halatın sonuna bir karşı . ağırlık yerleştirilmiştir. Aynı safra düzeni uygu­lanan çekici halatlar, bir elektrik motö- rüyle hareket ettirilir. Bir Diesel grubu, elektrik motörünün bozulması halinde, güvenliği sağlar.

 

Denge biri çıkan öbürü İnen birbirlerinin tam karşıtı olan iki ka­binle sağlanmıştır. Tek halatlı sistemde, taşıyıcılık ve çekicilik görevi aynı halata yüklenmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
çapa araç kiralama esenler evden eve nakliyat Adıyaman oto ekspertiz