GENEL

9 ŞUBAT OLAYI BAŞLANGICI VE SONUCU NEDİR? YAŞANAN GELİŞMELER NELERDİR?

9 Şubat Olayı

21 Ekim Protokolünün uygulanması ve yeni Mec­lisin ilk toplantısını yapması, yeni gelişme ve giri­şimlere neden olmuştur. Zamanın KHO Komutanı Albay Talat Aydemir, TBMM’nin açılmasından sonra örgütlenmeye başlamıştır. 9 Şubat günü İs­tanbul Balmumcu’da Korgeneral Refik Tulga’nın başkanlığında biraraya gelen 50’yi aşkın müdahale taraftan subay, Silahlı Kuvvetler’in hiyerarşik bir biçimde müdahalede bulunarak yönetimi ele alma­sını kararlaştırmıştır.

hayatpedi.com Albay Talat Aydemir

Bu gelişmeler kısa sürede Genelkurmay, hükü­met ve bütün siyasi çevrelerce öğrenilmiştir. Yeni müdahale girişimini haber alan bu çevreler, bunu önleme yönünde girişimlerde bulunmaya koyul­muşlardır. Bu önlemler çerçevesinde, bir kısım al­bayların Ankara’dan uzaklaştırılmasını sağlayacak tayinlerin yapılmasına başlanmıştır. Bu girişimlerin müdahalenin karşısında olan ve müdahalecilerce ikna olunamayan Hava Kuvvetleri Komutanı İrfan Tansel ve diğer havacı subaylarca desteklenmesi, yeni olaylara neden olmuştur.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı