EKONOMİ

AB Çıkışı Sterlini Düşürdü

Dolar karşısında eriyen para birimleri arasına sterlinde eklendi. Sterlinde son 2 ay içerisinde dolar karşısında ciddi düşüşler olduğu tespit edildi. Sterlin ile dolar arasında ki fark azalıyor.

Türk lirası ile dolar arasında yaşanan sistematik gerilim, sterlin ile dolar arasında da yaşanıyor. Dolar ile sterlin arasında ki gerilim iki ay önce ye dayanarak, sterlinin son iki ay içinde en düşük seviyeyi gördüğü kaydedildi. İngiltere’nin Avrupa ile ilgili yaşadığı sorunlar sterlinin değerini düşürdü.

Başbakan konuştu sterlin değer kaybetti

İngiltere Başbakanı May, dolar Avrupa’da yaşanan sıkıntılara değinerek, İngiltere’nin Avrupa’dan çıkmasına yönelik yaptığı konuşmanın ardından dolar ve sterlin arasında zıt kutuplaşma çıkarak, sterlin düştü ve dolar yükseldi. Bu durumda sterlini değerlendiren uzmanlar, son iki ay içerisinde en düşük seviyeye geldiğini kaydetti. İngiltere Başbakanı Theresa May, yaşadıkları sıkıntı olan Avrupa Birliği’nden çıkış süreci hakkında değerlendirmeler yaptığı sırada İngiltere ekonomisinde aşağı yönde hareketlilikler yaşandığı görüldü. May, haftasonu yaptığı değerlendirmede, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışına ilişkin konuşurken, piyasaların Avrupa pazarından hızlı bir şekilde çıkabilmesi endişeleri artınca sterlin değer kaybetti.

Hafta sonunun ardından yeni başlayan hafta sterlin için kötü bir başlangıç oldu. İngiltere Başkanı May’ın sebep olduğu düşünülen durumda bir İngiliz sterlini dolar karşısında %1,06 değer kaybetti. Bu veriye göre bir sterlin, 1,215 dolar seviyesine düştü. Dolar karşısında düşüş yaşayan sterlin diğer para birimleri karşısında da değer kaybetti. Bunlardan biri de Euro oldu. Bir sterlin, 1,155 euro seviyesine düşerek, 2 ayın en düşük şokunu yaşadı. Sterlinin AB’den çıkış referandumundan bu yana dolar karşısında %20 değer kaybettiği kaydedilirken, bu durumun İngiltere’de ki fiyatları olumsuz etkilediği görüldü. İthal edilen ürünlerin fiyatlarında artış yaşandığı kaydedildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı