ABD’de Ölüm Oranı Önceki Yıllara Göre Arttı

SAĞLIK 9 Aralık 2016

H.I.V. ile ilgili ölümlerin zirveye ulaştığı 1993 yılından bu yana ilk kez ABD’de sağlıklı yaşam beklentisi geriledi. Ancak bu sefer araştırmacılar, düşüşe neden olan tek bir soruyu tespit edemiyor ve bunun yerine, kalp hastalığından intihara kadar çok sayıda ölümle sonuçlanan bir dizi faktörü işaret ediyorlar.

Perşembe günü Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi tarafından yayınlanan mortalite oranları üzerine yapılan bir araştırma, Amerikalıların 2015 yılında 78.8 yıl yaşayabileceğini ve bu sayı bir önceki yıla göre 0.1 azaldığını gösterdi. Genel ölüm oranı yüzde 1.2 arttı. 2014’te kaydedilenlere göre 86.212 ölüm vakası yaşanmıştır.

Columbia Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Okulu’ndaki sağlık politikası ve yönetimi profesörü Dr. Peter Muennig, bir röportajda, bu gerilemenin Japonya veya İsveç gibi diğer gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında “benzersiz bir Amerikan olgusu” olduğunu söyledi.

Dr. Muennig, “0.1 azalma çok büyük” dedi. “Yaşam beklentisi artarsa bu çok tutarlı ve öngörülebilir, bu yüzden aksine azalması çok endişe vericidir.”

Araştırmacılar için bu rakamlar bir takım sonuçların olumsuz sonucunu yansıtıyor: Ölüm sebeplerinden en büyük sekiz ölüm nedeninin sekizinde de ölümler, kalp rahatsızlığı, diyabet ve böbrek hastalığından dolayı ölüm oranları arttı. Alzheimer’den ölümler yüzde 15.7, kasıtsız zedelenme yüzde 6.7 ve intihar yüzde 2.3 oranında arttı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.