SAĞLIK

ABD’de Opioid Nedeniyle Ölümler Artıyor

ABD’de uyuşturucu madde kullanımına bağlı olarak opioid krizi geçirerek hayatını kaybedenlerin sayısının arttığı açıklandı. 2017 yılına girdiğimize rağmen bir değişikliğin olmadığı belirtildi.

Bazı eyaletlerde sıklıkla görülüyor

ABD’de sık sık rastlanan bazı şehir ve eyaletlerde öne çıkan haberlere göre aşırı dozdan ölenlerin sayısı, son yıllara göre oldukça fazla rakamlara ulaşmaya başladı. Ohio, Maryland ve New England gibi eyaletlerde kötüye kullanımın arttığı gözlemlendi. Bazı ilaçlarda bulunan opioid, kötüye kullanımdan dolayı ölüm oranlarında artış gösterdi. Tıbbî muayene memurları ve sağlık kuralları uygulama yetkililerine göre, eroin gücünün 50 katı kadar sentetik opioid fentanil, ölüm oranındaki artışa neden olan başlıca madde olmayı sürdürüyor .

ABD’de ölümler artıyor

Fox News’in sağlık haberlerine göre 2015 ölümleri için Federal veriler geçtiğimiz ay kamuoyuna gösterilmek üzere ortaya çıktı ve yılın yaklaşık 33.091 opioid ölümüne yaklaşık yüzde 16’lık bir artış gösterdi. Birçok ülke, 2016 yılı için uyguladıkları sert kuralları, hala bu konuda sıkı tutuyor.

Cleveland’ın bulunduğu ve devletin en kalabalık ilçesi olan Ohio’nun Cuyahoga İlçesindeki tıbbi muayene uzmanı Thomas Gilson, “İlaç ölümlerinde gerçekten çok çalkalanıyoruz ve durum daha da kötüleşti” dedi. Şimdiye kadar, ofisi incelemeler yaparken 2016 yılında eroin ve fentanil’den 517 ölüm kaydederek, bir önceki yıla göre iki katından fazla olduğu gözlemlenerek rekor kırdı. Bu konuda tedbirlerin ne yazık ki hala sıkı tutulmadığı anlaşılıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı