SAĞLIK

Afilli Ağız Hastalığı (Aftöz Stomatit) Belirtileri ve Tedavisi

Ağzımızda çoğunlukla bulunan vi­rüslerin ortamı uygun bulunca mey­dana getirdikleri bir ağız hastalığı­dır. Buna hekimlikte aftöz stomatit denir.

Aftöz Stomatit Hatalığı Belirtileri

Hastalık birdenbire az çok yüksek ateşle başlar. Ağız içinde kenarları kırmızı, darı tanesi bü­yüklüğünde kabarcıklar görülür. Bunlar sonradan patlayarak yara ha­lini alır. Bu yaranın görünüşü sarım­tırak beyazdır. Çok acır. Yemek yer­ken oldukça ıstırap verir. Tükürük ak­ması çoğalır, kokar. iltihaba çok de­fa diş etleri de katıldığından bunlar şiş ve kırmızıdır. Çene altı lenf bez­lerinde şişmeler de görülür.

Aftöz Stomatit Hastalığı Tedavisi

 Ağız (oksijenli su, rivanol gibi) hafif antiseptiklerle çal­kalanır. Hastaya süt, komposto, ho­şaf, şurup, meyve suları gibi sulu ve soğuk besinler verilir. Esaslı tedavi­si için vakit geçirmeden hekime başvurmak gerekir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı