takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al

beylikdüzü escort bayan

GENEL

Ahududu Bitkisi Hakkında Bilmedikleriniz

Böğürtlen gibi, çalı biçiminde, di­kenli bir bitkidir. Duta benzer, sulu, kokulu kırmızı yemişler verir, bun­lardan şurup, reçel yapılır, şekercilikte kullanılır.

Ahududu genel olarak ormanlarda kendüiğinden bittiği gibi bahçelerde de yetiştirilir. Hafif nemli toprakla­rı, güneşli, sıcak yerleri sever, olduk­ça çok su ister.

Ahududu çok piç (yan sürgünü) verir. Bunlar ana kökten, iyi köklü olmak üzere, ilkbaharda, ya da son­baharda ayrılır, birer metre ara ile dikilir. Ayrı ayrı dikilirse sopalara bağlanır, yol kıyısına çit gibi diki­lirse kazıklara gerilmiş tellere bağ­lanır. Yemiş vermeye başlayınca sık sık sulanmalıdır. Yemişleri alındık­tan sonra da, gelecek yıl yemiş ver­mesi için, dallar budanmalıdır. Dip­ten süren fışkınları da sık sık temiz- lenmelidir; yoksa, toprağı kaplar.

Ahududunun yılda iki kere yemiş verenleri de vardır. Bunlardan bir cinsi mayhoşçadır, soğuğa dayanır. Ahududu yemişleri olgunlaşınca hemen toplanmalıdır, gecikince yemiş­ler yerlere dökülür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al