KADIN

Aile içindeki anlaşmazlıklar hastalık yapar mı?

        Fransız doktorlarından A. Lambert’e göre insanların yakınları ile olan anlaşmazlıkları ülser, sinir ra­hatsızlıkları, alerjiler ve çeşitli başka hastalıklar yapar. Bunun nedenleri aynı çatı altında yaşayan insanların sürekli olarak birbirleriyle anlaşmaz­lığa düştükçe sinirlerin yıpranması­dır. Doktora göre hastalıkların çoğu ruhsal nedenlere bağlıdır.

       Ailede bir huzur ve anlaşma havası yoksa er geç hastalıklar başlayacaktır. Durum değişince de bir ferahlama meydana gelecektir. Tabii bu doktorun kendi­ne göre düşüncesidir. Bir istatistikle kesinleşmiş değildir. Ama, psikosomatik yani ruhsal nedenlere bağlı hastalıkların varlığı zaten bilinmek­tedir. Böyle olunca, ailede de insa­nın ruhsal sağlığını bozacak birtakım olayların süregelmesi sonucu, bir ra­hatsızlığın ortaya çıkması doğaldır.

        Aile içindeki sorunlardan en çok çocuklar etkilenir. Aile içinde hem anne hemde baba anlaşmazlıkları çocuğa yansıtmadan tatlılığa bağlamalıdır aksi takdir çocuk her türlü, anlaşmazlıkları sezip psikolojisinde derin izler yaratacaktır. 

 Tek çocuklu ailelerde anne ve babanın anlaşmazlığına maruz kalmış tek bir çocuğun psikolojisi daha çok ilgisizlikten ve kendini güvende hissetmeyişinden ileri gelir. Bu yüzdendir ki anlaşmazlıklar çocuğa hissettirilmeden giderilmeli.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı