GENEL

Akasya Ağacı Hakkında Bilmedikleriniz

Asıl akasya ağacı sıcak ülkelerde, özellikle Büyük Okyanus adaların­da, Afrika’da, Avustralya’da yetişir. Bizde ‘’akasya’’ olarak tanınanı ger­çekte yalancı akasyadır, beyaz sal­kım ağacı da denir. Bahçeleri süsleyen gülibrişim (ipek ağacı) da akas­yanın bir türüdür.

Akasya

Süs ağacı olarak yetiş­tirildiği gibi, kerestesinden de yarar­lanılır. Kuzey Afrika’da yetişen bir türünden eczacılıkta Arap zamkı de­nilen madde çıkarılır. Bir başka tü­rünün kerestesinden süs eşyası yapı­lır, kimisinden de doku elde edilir.

Beyaz salkım

Bizde ‘’akasya’’ di­ye tanınan türüdür. Her çeşit top­rakta yetişirse de sert rüzgârları sevmez. 10-20 metreye kadar uzar. Dalları incedir, kolay kırılır. Hazi­randa uzun salkım biçimi beyaz çi­çekler açar. Çiçeklerinin kokusu por­takalı andırır.

Beyaz salkım türü akasyanın kerestesi ağır, sıkıdır; ceviz ağacı, aka­ju kadar zarif değilse de daha serttir, mobilyacılıkta, özellikle iskemle yapımında kullanılır. Bağcılar da bu ağaçtan herek yaparlar.

Gülibrişim (ipek ağacı)

Çok gü­zel bir ağaçtır, 8-10 metre yükselir, dalları şemsiye gibi yana açılıp iyi gölge verir. Ağustostan eylüle kadar ipek gibi püsküllü, hoş kokulu pembe-beyaz çiçekler açar. Hafif nemli, iyi bir toprakta çabuk gelişir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı