Akfen Holding’den Yatırım Müjdesi

EKONOMİ 17 Aralık 2016

MIP ve MEGA gemilerinin, limana rekabet gücünü artırmak amacıyla kurulan Doğu Akdeniz Terminali bir törenle hizmete açıldı. Açılış töreninde konuşan Akın, Akfen’in geçen yıllarda olduğu gibi istikrarlı bir şekilde büyümek için yatırımlarına devam edeceğini söyledi.

Akın, Akfen’in liman ve madencilik sektörüne yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi. “Şu anda 2014 yılında başlattığımız rıhtım genişleme projesinin ilk aşamasını başlatıyoruz. East Med Hub Terminali’nin kurulması ile limanın kapasitesi 2,6 milyon TEU’ya ulaştı. Şimdiye kadar, projenin ilk aşaması için yaklaşık 170 milyon dolar yatırım yaptık. 2017’de genişleme projesinin ikinci aşamasına başlayacağız” dedi.

MEGA gemiler limana girebilecek

PSA International ve Akfen Holding ortaklığıyla kurulan MIP, 2007 yılında TCDD Mersin Liman İşletmeciliğini 365 yıl süreyle 755 milyon dolarlık bir imtiyaz ücreti ile devraldı. Törene ayrıca David Yang, PSA Europe & America Bölge Başkanı ve MIP Yönetim Kurulu Üyesi katıldı. Konteyner gemilerinin son 10 ila 15 yıl içinde belirgin bir büyüme gösterdiğini belirtti. Yang, “Yatırımın Mersin’in kapılarının MEGA gemilere açılmasını sağladığını da ekleyerek,” East Med Hub terminalinin servise açtığı imkanlar bugünün sektörünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitedir” dedi.

“Hizmet verdiğimiz 17’den fazla konteyner operatörüyle bağlantılarımız var. Buna ek olarak, EMH Terminali’nin sahip olduğu altyapı ve teçhizat ile limanın yıllık konteyner taşıma kapasitesi 1,800,000 TEU’dan 2,600,000 TEU’ya yükselmiştir. Gelecekte Mersin limanını dünya ölçeğine taşımak istiyoruz” diye ekledi.

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.