GÜNDEM

Alman Diplomat ‘AB Dağılabilir’ Dedi

İngiltere’nin Avrupa’dan ayrılacağı konusundaki uğraşlarının ardından Sigmar Gabriel, Avrupa Birliği’nin dağılması ihtimali olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği’nde yaşanan hem ekonomik hem de sosyal sıkıntıların geçtiğimiz yıl 2016’da dile getirildiği görülmüştü. İngiltere’nin AB’den ayrılma konusunda referanduma kadar gitmişti. AB’de yaşanan sıkıntılara Almanya Başbakan yardımcısı Sigmar Gabriel açıklık getirdi. Avrupa Birliği’nin dağılabilmesi ihtimalinin olduğundan bahseden Sigmar Gabriel, bazı AB ülkelerinin ekonomik sorunlarla mücadele edemediğine değindi. Başbakan Yardımcısı Gabriel, Avrupa Birliği’nin dağılması ihtimalinin ufukta görüldüğüne dikkat çekti.

Fransa ve İtalya büyük sorun

Avrupa ülkelerinin yaşadıkları ekonomik, sosyal ve siyasal krizle ilgili olarak bir dergide açıklamalarda bulunan Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Lideri Sigmar Gabriel, Avrupa Birliği ülkelerini kızdıracak ama gerçekleri söylediği için Avrupa halkını uyandıracak gelecekle ilgili bir tahminde bulundu. Sigmar Gabriel, Avrupa Birliği’nde gelecek göremediğini açıkladı. Angela Merkel ile ortak çalışma yürüten Gabriel, Fransa ve İtalya’yı suçlayan açıklama yaparak, bu ülkelerin ekonomik açıklarını gidermeye yönelik girişimlerde bulunmalarının, Avrupa Birliği ülkelerinin birbirine düşmesine neden olacak siyasi sorunlara iteklediği mesajını verdi.

Merkel’in tutumuna değindi

Ekonomiyle içli dışlı olan ve eskiden Ekonomi Banlığı görevinde bulunan Sigmar Gabriel, kendi ülkesi Almanya’da Merkel ile bazı diyaloglarına değindi. Daha önce Merkel’e Almanya için Fransa’daki hangi gelişmenin zararlı olabileceği sorusunu yönelttiğini söyleyen Gabriel, “Fransa’nın bütçe konusunda açık vermesinin mi? Almanya’ya zarar vereceği yoksa Marine Le Pen’in Fransa’da söz sahibi olabilmesi yani Cumhurbaşkanı olmasının mı?” Sorularını yönelttiğini söyledi. Bunun üzerine Merkel’den bu sorulardan hiçbirine bugüne kadar herhangi bir cevap alamadığını söyledi.

Bir bütün olduğunu söyleyemeyiz

Muhafazakar seçmenlerin Avrupa ülkelerinde daha çok mali disipline önem vererek bu konuda bir şeyler görmek istediklerine değinen Gabriel, bunun sonucunda Avrupa ülkelerinin başına aşırı sağcı liderlerin gelmesine neden olduğunu açıkladı. Ardından Avrupa Birliği’nin bir bütün olduğunu ve parçalanılamaz olduğunu söyleyemeyeceğimizi sözlerine ekledi.

Önümüzdeki Eylül ayında federal bölgelerde yapılacak olan büyük seçimde Sosyal Demokrat Parti’nin Merkel’e karşı aday olarak göstereceği Sigmar Gabriel, Alman parasının güçlendirileceği vaadini vererek siyaset yapılmasının oy getirip getirilmeyeceği konusunda fikri alındı. Gabriel’in cevabı ise kaçamak bir cevapla kulağa iyi gelmediğini ifade etti.

‘Gelecek nesil kendini affetmeyecek’

Almanya’nın ekonomik boyutuna ilişkin yorum yapan Gabriel, hem ekonomik hemde politik olarak ülkelerinin Avrupa Birliği’nden çok büyük fayda sağladığına dikkat çekti. Geleceğe yönelik konuşmasında ise olası bir dağılma durumunda gelecek nesillerin kendilerini maalesef affedemeyeceğini söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı