SAĞLIK

AMELİYAT OLMUŞ HASTALARA BAL NEDEN TAVSİYE EDİLİR?

Ameliyattan Sonra Bal

Son yıllarda bazı tıp bilginleri ba­lın ameliyatlardan sonraki birtakım tehlikeleri önlediğini de belirtmiş­lerdir.

Ameliyatlardan sonra hastaların, su metabolizmasında meydana ge­len bozukluklar dolayısıyla, tehlike­li bir duruma düşebilecekleri bugün hekimlikçe kabul edilen bir gerçek­tir. Kalbin, damarların zayıflaması, tansiyonun düşmesi, hastanın bir­denbire fenalaşması bu tehlikelerin başlıcalarıdır. Bu gibi durumlarda hastaya içinde tuzlu su, üzüm şeke­ri eriyikleri, daha başka maddeler bulunan ilâçlar damardan damla-damla verilir.

hayatpedib3

İşte, son yıllarda ya­pılan incelemelerde, üzüm şekeri ye­rine bal verilmesinin daha iyi sonuç­lar elde edilmesine yaradığını gös­termiştir; çünkü ballı eriyikler bir yandan hastadaki su kaybını önler­ken, bir yandan da karaciğerin şe­ker kazanmasını sağlamaktadır. Ba­lın bu etkisi üzüm şekeri eriyiğinden % 18 daha yüksektir.

Bu sonuç üzerinde duran tıp bil­ginleri balda belki de bizim henüz bilmediğimiz çok şifalı maddeler bu­lunduğunu düşünüyorlar.Öte yandan, balın kalp, damarlar ve sinirler üzerindeki yatıştırıcı etki­leri de bilinen bir gerçektir. Hatta bazı hekimler tehlikeli bir karaciğer hastalığı olan sirozun balla iyi edile­bileceğini ileri sürmüşlerdir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı