GENEL

ARI KOVANINDAN BAL NASIL ALINIR?

Bal Nasıl Alınır

Normal büyüklükte bir kovan­dan yılda 5 kilo kadar bal elde edilir. Fennikovanlardan yılda 30 kilo, hatta daha çok bal alına­bilir. Onun için, arı beslerken rast­gele bir iş yapmak yoluna gidile­ceğine, az ama öz çalışmayı göze almak daha doğru olur. Yarım dönümlük bir bahçede bir kovan bulundurabilirsiniz. Ancak, arıla­rın bahçeden kırlara çıkma imkâ­nı varsa daha çok kovan da kul­lanabilirsiniz.

Kovana konulacak çerçeveler boş olursa, alınacak bal az olur. Bunun için, suni petek kullanılma­lıdır. Suni petek alınacak balı üç katına çıkarır, çünkü arılar gümeçleri yapmak için ayıracakla­rı zamanı bal yapımına verirler.

images (15)

Bal, sonbaharda alınır. Kova­nın balını alırken, o kovandaki arıların çokluğuna göre balın ya dörtte, ya da üçte birini arılara bırakmalıdır. Ancak, bırakılacak bal 5 kilodan aşağı olmamalıdır. 3040 santimetre kare ballı petek aşağı yukarı bir kilodur. Kovan halkı ortalama olarak ayda bir ki­lo bal yer.

Bir kovandan alınacak bal 5 ki­lodan aşağıya düşmemelidir. Da­ha az olursa emeğin karşılığı alınmamış olur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı