GENEL

Armut Meyvesi Nasıl Yetiştirilir?

En sevilen, yurdumuzun hemen her yerinde yetişen, tatlı, sulu, lezzet­li bir meyvedir. Anayurdu Asya’dır, Anadolu’da çok eski çağlardan beri bulunurdu, Avrupa’ya da bizden geç­miştir.

Armudun türlü çeşitleri vardır. Yaz armudu, güz (sonbahar) armu­du, kış armudu olarak başlıca üçe ayrılır:

Yaz Armutları:

Akça, mustabey, yağ armudu yaz armutlarının başın­da gelir. Bunlardan başka, menendi, gözbebeği, göksulu, bey armudu, destebasan, kiraz armudu, yarman, çen­gel, hünkârbeğendi gibi yaz armudu cinsleri de vardır.

Güz Armutları

Dalkıran, ham- za armutları sonbaharda yetişen ar­mutların başlıcalarıdır.

Kış Armutları

Ankara armudu, bal armudu en başta gelen kış ar­mutlarıdır.

Armut, genel olarak armut biçimi denilen, sapma doğru daha ince, kar­nı, gövdesi daha kaim bir biçimde olursa da, Ankara armudu gibi, yum­ru biçiminde olanları da vardır.

Armut vitamin bakımından olduk­ça zengin bir meyvedir. En çok C vi­tamini bulunur; B,, B« vitaminleri de vardır.

Armut Ağacı Bakım İster

Armut ağacı, çoğunlukla, ahlat de­nilen yabani armut ağaçlarına iyi cinslerden aşı yapılarak üretilir. Ay­va üzerine aşılanan armutlar bodur kalır, bunlar saksılarda da yetiştiri­lir. Yalnız, toprağı çok iyi olmalıdır.

Armut nemli, kireçli, besili, derin toprak ister, çünkü kökü kazıkkök biçimindedir, çok derinlere gider.armut-agaci1

Armut ağacı iyi bakım ister. Çün­kü birçok asalaklar (parazitler) bu ağaca dadanır, ağacı hasta ederler. Yaprakların altında lekeler, benek­ler meydana gelmesi bu hastalıklar­dan başlıcasıdır. Bu lekeler, benek­ler meyvelere da geçer, armutlar da­ha olmadan yere dökülür. Hastalı­ğın önü alınmazsa, yavaş’ yavaş ağaç da ölür.

Buna karşı yapılacak ilk iş, benek­lenen yaprakları, meyveleri hemen toplayıp yakmaktır. Böylece, hasta­lığın bütün ağaca yayılması önlenir. Hastalığın daha başlamadan önünü almak için, baharda, ağaç yeni yeni tomurcuklanırken, yaprakların altı­na bordo bulamacı püskürtmelidir. Armuda dadanan asalaklardan bir cinsi de beyazlık hastalığına yol açar. Bu hastalık yapraklarda görülür. Yaprakların önce kenarları, sonra ortaları ağarır. Hastalığın ilerleme­mesi için, dökülen yapraklar yakıl- malı, ağaç bordo bulamacı ile ilaçlanmalıdır.

Armut ağacının uğradığı hastalık­lardan biri de pas hastalığı dır. Bu mantar hastalığı armutlara ardıç ağacından geçer. Armut ağaçlarının çevrelerinde ardıç varsa bunlar ke­silmeli, armutların hasta dalları ke­silip yakılmalıdır.

Armut baharda elmadan Önce çi­çek açar; onun için de, donma tehli­kesi daha çoktur. Oldukça sıcak ge­çen yazlarda daha iyi armut yetişir. Yaz ayları yağışsız geçerse ağacın hastalandığı da daha az görülür.

Armut tatlı, sulu, çok sevilen bir meyvedir. Çiğ olarak yendiği gibi; kompostosu, reçeli, marmelatı, hat­ta turşusu da yapılır.

armut_kompostosu

Armut Kompostosu (hoşavı) Nasıl Yapılır?

Malzeme: 1 kilo armut; 3,5 bardak su; 1 bardak toz şeker; 6 tane ka­ranfil.

Tencereye suyu koyun. Armutla­rın kabuklarını soyduktan sonra dörde bölüp, çekirdeklerini ayıkla­yın, armutları tenceredeki suyun içi­ne atın. Şekerle karanfilleri ilâve edin.

Orta harlı ateşte armutlar yumu­şayıncaya kadar pişirin. Komposto iyice soğuduktan sonra tabaklara boşaltın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı