SAĞLIK

Aşırı vitamin hastalıklara neden olabilir

Günler geçtikçe teknolojinin hayatımızda yeri artıyor. Teknolojiyle yanlızca elektronik aletler değil elektronik aletlerin gelişmesiyle ilaçlarda gelişiyor, buna bağlı olarak ilaçların doğal olmayışı insan yaşamını doğrudan etkilemiş oluyor. İnsanlar hastalandıklarında hemen çeşitli ağrı kesiciler, serumlar, vitaminler vb. ilaçlara sarılıyor. Bu nekadar doğru? Biz bunları kullanınca ne kadar doğal iyileşiyoruz? Daha doğru bir soru sormak gerekirse biz ne kadar doğal yaşıyoruz? Eski günlerdeki gibi meyvelerin sebzelerin tatları? Hiçbirşey eskisi gibi değil bizlerde eskisi gibi değiliz aslında. Hastalıklar insan yaşamının vaz geçilmez bir parçasıdır. Sadece insan yaşamı değil doğada diğer canlı varlıklar içinde geçerlidir.

vitaminler (1)

Gereksiz vitamin kullanımı vücuda zarar verir

Gereksiz yere alınan A vitaminin fazlası vücutta birikip karaciğer zehirlenmesine yol açabilmektedir. D vitamininin fazlası ise kandaki kalsiyumun yüksek konsantrasyonda olmasına neden olabilir. Kalsiyumun fazlası böbrek taşına sebep olabilirken; yüksek miktardaki niasin (B3) sinir sisteminde, kandaki glukoz ve yağda uyuşturucu etkisi yaratabilmektedir. B6 vitamininin uzun süreli yüksek dozda alımı ise kimi zaman geri dönüşümü olmayan sinir hasarlarına neden olabilmektedir. ABD’de yapılan bir bazı bilimsel araştırmalar da aşırı vitamin kullanımı ile ilerlemiş prostat kanseri arasında bağlantı olduğu da gösterilmektedir.

Fazla alınan C vitamini taş oluşumuna neden olabilir

Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda ilk başvurulan C vitamini tüketimi olmaktadır. Ancak yüksek dozda ve uzun süre C vitamini alınması oksalat taşları oluşturabilmektedir. Ayrıca C vitamininin mide asidini artırdığı ve midenin saldırgan faktörlerinden biri olduğu da bilinmektedir. Anemik hastalarda demirle birlikte C vitamini alınması önerilir; ancak demir birikimi olan hemokromatoz durumlarında ve hemolitik anemilerde C vitamini önerilmemektedir.

vitaminler

Her bireyin vitamin ihtiyacı farklıdır

Gerekli olan vitaminler ve miktarları doktor kontrolünde belirlenmelidir. Genellikle büyüme ve gelişme çağında, hamilelikte, ileri yaşlarda, kronik hastalığı olanlarda, alkolizmde eksikliği belirlenen vitaminler kullanılmaktadır. Vitaminlerin tavsiye edilen günlük miktarları “RDA” olarak tanımlanmaktadır. Bu değerler vitaminlerin etiket bilgilerinde yer almaktadır. Ama yine de ihtiyaç duyulan miktar kişiden kişiye farklılık gösterebileceğinden mutlaka doktor kontrolünde olunmalıdır. Çünkü belirli hastalıklarda kişiye daha yüksek oranda vitamin tavsiye edilir; ayrıca ilaçlar vitaminlerin aktivitelerini engelleyebilmektedir.

Vitaminleri doğal yolla besinlerden alın

Doğru bir beslenme programı ve besin çeşitliliği ile vücudun günlük vitamin ihtiyacı karşılanabilmektedir. Vitaminlerin çoğu bitkisel ve hayvansal besinlerde zaten bulunmaktadır. Bunun için doğal yollarla sebze ve meyve ağırlıklı ve dengeli bir beslenmeyi tercih edilmelidir. Mevsimine göre uygun miktarlarda tüketilen taze meyve ve sebzeler en zengin vitamin ve mineral kaynaklarıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı