SAĞLIK

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir ?

Genellikle çocukluk yaşların da fazlaca başımıza gelen hastalıklardan biridir. Beş yaşından hemen hemen on yedi yaşına kadar bademcik iltihabına yakalanma riski daha büyüktür. Çocuklarda genellikle kusma, mide bulantısı gibi belirtileri gözlemlenir. Peki bademcik şişmesine ne iyi gelir bakalım:

Çorba Türleri: Halk arasında da bilindiği gibi bademcik iltihaplanması boğazımızı şişirir. Bununla birlikte yiyeceğimiz besinleri çiğneme ve yutma zorluğu çekeriz. Bu nedenle yiyeceğimiz besinler sıvı olan gıdalar olmalıdır. Mercimek, tavuk, sebze çorbası içerek hem bütün ihtiyacımız olan besinleri karşılarız hemde yutmamız kolay olduğundan acı hissinden birazda olsa kurtulmuş oluruz.

Bal: Boğazımızı yumuşatarak yutkunmamızı kolaylaştırır. Bir bardak ılık su ile bir tatlı kaşık balı karıştırdığımız zaman boğazınızın yumuşadığını fark edersiniz.

Tuzlu Su: Halk arasında fazla bilinmese de tuzlu su bademcik şişkinliğine çok iyi gelir. Günde iki kere tuzlu su ile gargara yaptığınız da farkı anlayacaksınız.

Bitkisel Çaylar: Boğazımızı açan, dinlendiren bir diğer yöntemimiz ise bitkisel çaylardır. Ada çayı, kuşburnu ve nane gibi birçok bitkisel çayları tüketebilirsiniz. Hatta etkisini çabuk görmek istiyorsanız fırsat buldukça bitkisel çay tüketmelisiniz.

Sarımsak: Boğazımıza hemen etkisini gösteren besinler arasındadır. Günde iki kere birer diş sarımsak tüketmelisiniz. Sarımsağı her yediğiniz de biraz daha iyileştiğinizi anlarsınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı