GENEL

BAKLA NEDİR? BAKLA İLE NASIL YEMEK YAPILIR? BAKLANIN FAYDALARI NELERDİR?

Sağlık Bakımından Bakla

Bakla sindirimi kolay, besleyici bir yiyecektir. Yeşil kapçıklarında selüloz vardır, bağırsakları yumuşak tutmaya yarar; taneleri ise azot, ni­şasta bakımından zengindir.

Eskiden hekimlikte baklanın ol­dukça önemli bir yeri vardı. Çiçek­leri toplanıp gölgede kurutulur, ka­palı kutularda saklanırdı. Bir tu­tam bakla çiçeği çay gibi haşlanıp içilirse idrarı söktürür, vücutta top­lanan zehirlerin dışarı atılmasına yardım eder. Böbreklerinde kum olan hastalara da bakla çiçeği suyu iyi gelir. Bugün bu gibi tedaviler için çeşitli ilâçlar bulunduğundan bak­lanın ilâç olarak kullanılmasına lü­zum kalmamıştır.

Hekimler bazı cins topraklarda ye­tişen baklaların birtakım kimseler­de, özellikle çocuklarda zehirlenme­lere yol açtığım yazmışlardır. Bu zehirlenmeye favizm denir. Pek na­dir görülen bu olay baklayı değerin­den düşürecek kadar önemli değil­dir.

 

Bakla Yemekleri

Baklanın zeytinyağlısı olduğu gi­bi katıyağlısı da yapılır. Ayrıca iç bakla haşlanıp ezilir, bakla ezmesi olarak da yenir.

 

Zeytinyağlı bakla nasıl yapılır? Malzemesi nelerdir?

Malzeme: 1,5 kilo taze bakla; 1 çay bardağı zeytinyağı; 2 demet taze soğan; 1 de­met dereotu; yarım demet nane; 2 tatlı kaşığı toz şeker 4 çay bardağı su; yarım limon suyu, yarım kahve fincanı un.

Tencereye baklaları örtecek kadar su koyup, içine 1 çorba kaşığı tuz atın, unla limon suyunu da katın. Baklaları, kılçıklarını ayıkladıkça, renklerinin kararmaması için, he­men bu suya atmalıdır. Ayıklama bi­tince bunların içinden büyüklerini seçin. Pişireceğiniz tencerenin içine, ortadan kenarlara doğru yan yana düzgün bir şekilde dizin. Tam orta­sına çok ince kıyılmış maydanozla naneyi koyun. Üstüne bir sıra daha bakla dizdikten sonra, doğranmış soğanları, suları süzülmüş baklala­rı da katın. Suyunu, zeytinyağını, şekerini koyun. Üstüne yağlı kâğıt örttükten sonra tencerenin kapağı­nı kapatın. Baklaları yumuşak bir hal alıncaya kadar önce kuvvetli, sonra hafif ateşte pişirin. Tencere­yi ateşten indirin. Soğuduktan son­ra kapağını açın. Altüst etmek sure­tiyle tabağa boşaltın. Ayrı bir kâse­de sarımsaklı veya sarımsaksız yo­ğurtla birlikte sofraya getirebilirsi­niz.

 

Zeytinyağlı İç Bakla  — Bu da ka­buklu taze bakla gibi pişer. Yalnız, tencerede, çentilerek doğranmış so­ğanlar pembeleşinceye kadar kav­rulduktan sonra baklalar limonlu unlu suyu ile birlikte bu tencereye konup pişirilir.

 

Etli Bakla nasıl yapılır? Malzemesi nelerdir?

Malzeme: 1,5 kilo ta­ze bakla; 250 gr. kuşbaşı doğranmış kuzu eti; 1 büyük baş soğan; 4 ye­mek kaşığı yağ; İ demet taze soğan; 1 demet dereotu; 2 bardak su; 1 tat­lı kaşığı toz şeker; yarım limon suyu. Biraz un ve tuz…

Yapılışı: Tencereye yağı koyun. Eriyince çentilerek doğranmış soğanları, eti katın. Arada bir karıştırarak, soğan­lar hafif sararıp ölünceye kadar, 25- 30 dakika pişirin. Tuzunu koyun. Sonra kılçıkları ayıklandıkça unlu, limonlu, tuzlu suya atılmış baklala­rın suyunu süzün. Tenceredeki etle­re bunları da katın. Doğranmış ye­şil soğanı, dereotunu, maydanozu, suyu, şekeri koyun. Üstüne kâğıt örttükten sonra tencerenin kapağı­nı kapatın. Yemek suyunu çekip baklalar yumuşayıncaya kadar kuv­vetli ateşte pişirin.

 

Kuru Bakla Ezmesi (Fava)

Mal­zeme: Yarım kilo kuru iç bakla; 2 büyük soğan; yarım çay bardağı zey­tinyağı; 8 bardak su; 2 tatlı kaşığı toz şeker; yarım demet dereotu; bi­raz tuz.

Yapılışı: Suyu, zeytinyağını, şekeri, tuzu, dörde böldüğünüz soğanları, iç ka­bukları ayıklanmış baklalar tencereye koyun. Baklalar iyice pişip yu­muşayıncaya kadar hafif ateşte kay­natın. Piştikten sonra bunları süz­geçten geçirin. Püre haline gelen baklaları yemden tencereye koyun. Kıyılmış dereotunu da katın. Bir ta­şım daha kaynatarak tabaklara bo­şaltın. İyice donduktan sonra üstüne biraz zeytinyağıyla limon dökün. De­reotunu sevmeyenler baklayı pişir­dikten sonra maydanozla süsleyebilirler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı