GENEL

BAL NEDİR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Balın Tanımı

hayatpedib5

Bal arıların hazırladıkları tatlı bir maddedir. Arılar bunu, türlü çiçeklerin balözü denilen tatlı sularını emerek yapar­lar, kışın kendileri yemek üzere peteklere doldururlar. İnsan­lar, çok eski çağlardan beri, arıların bu tatlı besin kaynağını bulmuşlar, onlardan kendileri faydalanmışlardır. Bugün bal al­mak için kovanlarda geniş öl­çüde arı yetiştirilmektedir.

Arıların balözünü aldıkları çiçek­lere göre balın rengi, çeşnisi, kokusu değişir, çoğunlukla rengi tatlı, par­lak bir sarıdır; buna balrengi denir.

Balın hazırlanışı bakımından da 3 çe­şidi vardır:

Petek Balı — Kovanlardan alınan petekler parçalanarak, kutulara ko­nur. Bu bal kendi kendine süzülerek, kutunun, ya da aktarma edildiği kabın içinde toplanır. Zamanla, mum eriyip bala karışır, böylece balın saflığı kaybolur.

Süzme Bal — Saf baldır. Petekler ya güneşe konularak, ya da hafif ısı­tılarak elde edilir. Rengi durudur.

Kaynama Bal — Petekleri parça­layıp ya kıl torbalarda sıkarak, ya da yüksek ısıda kaynatarak elde edi­lir. Bu sırada balmumu da eridiği için bal saf değildir, rengi de ya ko­yu sarı, ya kırmızıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı