EĞİTİM

Başarılı Olmanın 5 Altın Kuralı

Öğrenme,beyinde ki sinir hücreleri arasında ki protein zinciriyle meydana gelir.Sinir hücrelerinin çalışma şekli kas hücrelerinden çok farklıdır.Bu nedenle sinir hücreleri daha çok çalıştıgında daha çok yorulmaz.Aslında ders çalışırken hissettiğimiz o yorgunluk fiziksel değil duygusaldır.Yani kendi kendimizi kandırırız.Kısacası hissettiğimiz tek şey duygusal yorgunluktur.

Öğrenmenin üç aşaması vardır anlamak ,akılda tutmak ,hatırlamak.Şimdi bu 3 aşamadan yola çıkarak sizlere derslerinizde başarılı olmanın 5 kuralını kısaca anlatacagım iyi okumalar 🙂

1.ÖZET ÇIKARMAK

1.Altın kuralmızı yazmaya yönelik,Bunun sebebi ise çoğu insanın yazarak öğrenmesidir.Ve yazarak öğrediğimiz şeylerin daha çok akılda kalmasıdır.Örneğin Dil Anlatım sınavınınz var ve bu çoğumuz bu sınava çalışırken ya okuruz ya yazarak çalışırız ama her zaman yazıp özet çıkaranların aklında daha çok kalır bilgiler çünkü yazarak her ürlü aklımıza girmesini sağlayabiliriz.Bunun için önce çalışacagınız konuyu düzgün bir şekilde okuyun ve önemli yerlerinin altını çizin daha sonra bır kaç kere daha okuyun ardından bu çizdiğiniz yerleri beyaz bir sayfaya geçirin bir kaç kere daha tekrar edip akılda kaldıgınızdan emin olduğunuz zaman çalışmanızı bitirip sınava girmeyi bekleyebilirsiniz.Böyle yaparak hem özetler eliniz altında olacak hemde kısa ve önemli yerleri aklınızda daha çok aklıcı olacak .Böyle yaparasanız hem kendinizi motive edersiniz hemde ders çalışma isteğiniz artar.

2.İLGİNİZİ ÇEKECEK HERŞEYDEN UZAK DURUN

Çalıştığınız yerde sizi etkileyecek herhangi bir şey sizin konsatrasyonunuzu bozup dikkatinizi dağıtabilir.Bu nedenden dolayı çalışacağınız yerin derli toplu ve mğmkünse BOŞ olmalıdır.Fazlalık olduğu zaman gözünüz yorulur ve sizi demotive eder.Yani kısacası farklı şeyler aklınıza gelir ve dikkatiniz dağılır. İkinci kuralımız biraz sinir bozucu gözüksede aslında çok yararlı bir kuraldır .

3-TEKRAR ETMEK

Sevgili dostum eğer başarılı olmak istiyorsan ve bu yolda gidiyorsan kesinlikle tekrar etmelisin çünkü beyin 1 kere algıladığı şeyi sürekli görmeyince bir süre sonra bu öğrendiğimiz şeyler beynimizden kısa sürede silinir.Ama zaman zaman kısa aralıklarla da olsa dersine çalışır isen bir süre sonra beyin bunu kendi alanında kalıcı yapar ve hiç bir zaman aklımızdan silinmez.Sen buna alışmaya başladıkca kısa bir süre sonra bunun yararını göreceksin ve bunu günlük rutin haline getireceksin.Konuları tekrar ederken altını çizmeyi unutma !

4-ARA VERMEK

Ders çalıştığınız saat ve dinlenme oranınız belli aralıklarda olmalı bunun sebebi ise dikkatimizin belli aralıklardan sonra dağılmasıdır .Dinlenip tekrar dikkatinizi geri getirebilirsiniz bunun için kısa süreliğine molalar verip o süre içerisinde kendinizi küçük yiyecekler veya içecekler ile ödüllendirebilirsiniz.

5-ETKİLİ DERS DİNLEMEK

Size ders verenin kim olduğu çok önemli değil bu bir video yada ders aldığınız öğretmen tarafından verilmişte olabilir bu kuralda size ders verenin kim olduğu çok önemli değildir önemli olan size dersi vereni etkili bir şekilde dinlemek bazen dersi dinlediğimizi sanabiliriz aslında öyle değil o sırada başka şeyler düşünüyoruz ve hem kendimize ihanet ediyoruz hemde kendimizi kandırıyoruz .Etkin ders dinlemek tamamiyle o derse tüm dikkatini verip dinlemektir .Ayrıca dinlediğiniz sırada önemli yerleri not almak sizin zihninizin dağılmamasını ve derse odaklanmanızı sağlar.

Kısacası başarlı olmak tahmin ettiğiniz kadar zor bir iş değil .Not almak ,tekrar yapmak , özet çıkarmak gibi temel öğeleri halletiğiniz zaman ve hırs yapıp amacınıza giden yolda ilelerlerseniz istediğiniz her şeye ulaşırsınız.

Umarım bu yazım size bir şeyler katar 🙂

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı