GENEL

Begonya Bitkisi Hakkında Bilinmeyenler

Eski çağlarda Antil Adaları’nın kayalıklarındagölgeli yerlerde, ağaçların üzerine birikmiş yaprak çürükleri içinde yetişen begonya bu­gün en sevilen salon bitkileri arası­na girmiş, evlerin süsü olmuştur.

Begonyanın birçok çeşidi vardır. Bu arada, dallanıp budaklanan yıl­lık begonyalar olduğu gibi uzun ömürlü semperflorens (her zaman çiçek açan) cinsi de bulunur. Reks cinsi ise günden güne gelişen, yap­rakları pek güzel bir begonyadır. Ayrıca, bütün bunların beyaz, pem­be, kırmızı çiçek açanları da vardır.

Begonya Nasıl Yetiştirilir

Begonya tohumla da üretilebilir, çelikten, yumrudan da yetiştirilir. Tohum, bir saksı, ya da kap içine konulup sulanmış toprağa seyrek olarak serpilir; üzerine ayrıca top­rak örtülmez, su verilmez. Kapların üstüne bir cam kapatılır. Tohumlar çimlendikten sonra, şaşırtmalar ya­pılarak, yani kapdan kaba aktarı­larak büyütüldükten sonra, bah­çeye, ya da saksılara dikilir.

Çelikten begonya yılın her ayın­da yetiştirilebilir. Ana bitkiden alı­nan köklü filizler saksılara üçer üçer dikilir, üzerine camlı kapaklar kapa­nır. Böylece, epey sürüp boylandık­tan sonra, teker teker saksılara alı­nır. 

Yumrudan yetiştirilecek begonya­ların, ana bitkiden alınan yumrula­rı, mart, nisan aylarında yastıklara dikilir, sürdükten sonra humuslu, hafif toprak doldurulmuş saksılara alınır. Yumrulu begonyalar, yum­ruyla birlikte gövdeleri alınarak da üretilebilir.

Begonya, Türkiye’de sevilen bir süs bitkisidir. Saksıda süs bitkisi ye­tiştirmeye meraklı olanların çoğu begonyayetiştirmekten zevk alırlar.

Begonya nazik bir bitkidir. Kışın soğukta bırakılmamalıdır. Odaların sıcak, güneş gören yerlerinde çok çabuk gelişir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı