SAĞLIK

Besin zehirlenmesi nedir? Belirtileri nelerdir?

Besin zehirlenmesi ya da gıda zehirlenmesi nedir?

Besin zehirlenmesi; vücuda bozulmuş, tam pişmemiş gıdaların alınması sonucu vücutta enfeksiyon ya da zararlı mikroorganizmaların oluşturduğu toksinlerin oluşmasıdır.

Besin/gıda zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Besin zehirlenmesinin semptomları (belirtileri) halsizlik, ishal, karın ağrısı, kusma, yüksek ateş olabilmektedir. Bunların yanında, bazı zararlı mikroorganizmaların sebep verdiği kas zayıflaması, kas güçsüzlüğü ve felç durumu bile olabilir. Bu noktada oldukça önemli bulgular olabilmektedir. Ancak bakterilere, belli durumlara göre kusma ya da ishal daha ön planda olabilir. Bilinen genel tabir “mide üşümesi”dir. Ancak bu tabir biraz yanlıştır. Tabii ki gıda zehirlenmesine neden olanlar, yine gripte olduğu gibi bakteriler hatta virüslerdir. Buna bağlı olarak böyle bir şey söylenmiştir. İnsanlar nasıl ki grip oluyorsa, midenin de gribi, yani midenin de üşümesi gibi bir tabir kullanılabilir. Gıda zehirlenmesinde besinlere bağlı olarak geçici, hızlıca bir midenin bozulması, mide bağırsak sisteminin bozulması olabilir. İshal, karın ağrısı, kusma gibi belirtilerle ya da bazen yüksek ateşe kadar ulaşan bir durumla karşılaşılabilir. Aslında mide üşümesi gibi bir tabir tıbben doğru değildir ve bu tabir hatalıdır.

Daha Fazla Göster

MİTHAT GÜRPINAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hayatpedi.com sitesinin hem haber editörü hem de yönetici editörüyüm. Sitenin yazılım ve editörlerinden sorumlu olarak görev yapmaktayım. Ulaşmak isteyenler mail adresimden bana ulaşabilirler. mithatgurpinar@hayatpedi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı