SAĞLIK

Beyin hastalıkları nelerdir?

Vücudumuzu idare eden sihirli merkez: BEYİN

Beyin vücudumuzun duyum ve hareket merkezidir. Bütün duyularımız sinirler yolu ile beyinde toplandığı gibi, bütün hareketlerimizi düzenleyen, sinirlere çeşitli işler için buyruk ve­ren de beyindir. Beynimizle duyarız, beynimizle düşünürüz. Bu bakımdan, beyin aklımızın, hatta ruhumuzun bulunduğu yer sayılabilir.

Beyin başımızda, kafatasının için­de, sinir dokusundan yapılmış, ya­rım yuvarlak bir kitledir. Dışı derin, düzenli çizgilerle yer yer bölünmüş­tür, girintili çıkıntılıdır. Soyulmuş çok iri bir cevizi andırır. Esmer renkteki bu üst tabakaya bozmadde denir. 10-20 milyon kadar sinir hücresinden meydana gelmiştir. Bu sinir hücreleri tabakasından çıkan sinir telleri beynin merkezine, ora­daki çekirdeklere, düğümlere gider, omuriliğin dış kısmına kadar uza­nır. Bu teller geçtikleri yerlerde be­yaz beyaz görünürler, bir beyin kesilince bunları kolayca ayırt edebiliriz.

Asıl beyinden başka, yine beynin bir parçası olarak bir de beyincik vardır ki, beynin iç kısmındaki düğümleri, bunların bağlantılarını yö­netir, özellikle dengemizi sağlama­da, tepki (reflekslerde), kasların çalışmasında büyük iş görür.

Beyin Hastalıkları Nelerdir?

Beyin insanın en hayati, en has­sas organı olduğu için beyindeki ra­hatsızlıklar başka organlardaki ra­hatsızlıklardan çok daha önemlidir, çünkü beyindeki küçük bir rahatsız­lık bile bütün vücuda etki yapacak sonuçlar meydana getirir. Beyin hastalıklarından bazıları aşağıdaki gibidir:

Beyin Apsesi

Beyin Kansızlığı

Beyne Kan Hücumu

Beyin Yumuşaması

Beyin Urları

Be­yin Kanseri

Beyin Frengisi

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı