DÜNYA

BM: 30 ila 50 yaşları Arasında Erkekler Kayıp!

Halep kentinin doğusunda yüzlerce Suriyeli sivil, göç etmeye zorlanıyor. Savaş nedeniyle çökmekte olan bölge, isyancılara yönelik bombardıman için hazırlık içerisinde.

Rusya, Suriye ordusunun kuşatma altındaki isyancı bölgelerden sivillerin tahliye edilmesine izin vermiş, savaş operasyonlarını askıya aldığını duyurmuştu. Bu duyurudan bir gün sonra böyle bir karar alındı. Öte yandan doğu Halep’teki sağlık görevlilerinin bulunduğu binalarda bombardıman yapılmasına izin verilmediği belirtildi.

Suriye devletinin medyası, 2012 yılından bu yana isyancılar tarafından tutulan bölgelerin giderek küçüldüğünü duyurdu. Giderek küçülmekte olan bölgelerden sivillerin göç etmesini sürdürdükleri için, bazıları çocuklu olan ailelerin zor durumlarını gösterdi. Ancak, yüzlerce yaralıyı tahliye etme çabaları, tıp görevlilerini memnun etmeyerek sıkıntıya soktu.

Hükümete ait olan Al-Ikhbariya TV, sivillerin yürüyerek ve otobüsle Balour yolunda canlı görüntülenerek, doğu Halep’in güneyindeki Saleheen, Fardous ve Sheikh Saeed mahallelerinden geldiklerini ekranlara yansıttı.

Doğu Halep’teki bir hastane yöneticisi, “sağlık görevlilerinin hastanelerden tahliye edilmesi gereken hastaları liste halinde gerekli sorumlulara sunduğunu” açıkladı. “Henüz yanıt alınmadı ve bombardıman devam ediyor” diye konuştu.

Yoğun hava saldırısı öncesinde hükümetin geniş kapsamlı saldırısı sonucunda isyancı savunma birliklerinin bulunduğu noktalardan bazıları çöktü. Suriye’nin tarihinde sembolik açıdan önemli olan eski Halep bölgesi de dahil olmak üzere isyancı birlikleri ağır hasar alarak dörtte üçünden fazlasının düştüğü açıklandı. On binlerce vatandaş Halep’in batısına kaçarak canlarını kurtarmaya çalışırken ve geride kalanların ise isyancı bölgesi olan Halep’in güney kesiminde köşeye sıkıştığı belirtildi.

BM İnsan Hakları Ofisi, zor durumda olan halkın, Doğu Halep’ten şehrin hükümet tarafından kontrol edilen kanatlarına geçtikten sonra yüzlerce kişinin kayıp oluşunu gösteren acı raporlardan derin endişe duyuyor “dedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, mağdur göç eden aile üyelerinin 30 ila 50 yaşları arasındaki erkeklerle temas kuramadıklarını bildirdi.

Colville, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin kaçmaya çalışan bazı sivillerin silahlı muhalif grupları tarafından engellendiği ve bazı durumlarda da görevden alındığına ilişkin raporlarla da ilgilendiğini söyledi.

Cenevre’de düzenlenen toplantıdaki bilgiye göre “Siviller piyon gibi kullanılıyor ve bölgeyi terk edilmeleri engelleniyor” dedi. Doğu Halep’te silahlı muhalif gruplarının kontrolü altındaki bölgelerde yaklaşık 100 bin sivil bulunduğu tahmin ediliyor. Özgür Suriye Ordusu olarak bilinen isyancı grubunun bir danışmanı olan Usame Ebu Zayd, “Doğu Halep’in yüzde otuzdan fazlası tarafımızdan kontrol edilmektedir” dedi. Türkiye merkezli bulunduğu merkez, Suriye ordusunun ve Rusların hala cephe hattında asi pozisyonlarını hedeflediklerini söyledi.

Bu arada Rusya’nın askeri gücü, son 24 saat içinde 8000’den fazla sivilin asi kontrolündeki doğu kısmını terk etmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptığı görüşmeler sonrasında Almanya’da yaptığı konuşmada, askeri uzmanların ve diplomatların Cumartesi günü bir araya gelerek, isyancılar tarafından kontrol edilen Halep’in doğu mahalleri için boşaltma planı yapılacağı konuşulacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı