KADIN

BM’den Afrika Cinsiyet Eşitliğine Destek

Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Harald Braun ve Birleşmiş Milletler Afrika Birliği’nin Daimi Gözlemcisi Téte António ile Birleşmiş Millet Kadınları Genel Sekreter Yardımcısı Lakshmi Puri, “Afrika’da İstikrar için Kadın Liderliği Girişimi” ni başlattı. 14 Aralık günü New York’ta düzenlenen bir etkinlik düzenledi.

2017 yılından başlayarak Almanya Hükümeti tarafından cömertçe finanse edilen iki yıllık girişim, Afrika kadın liderlerinin kıtada sürdürülebilir barış inşa etme kapasitesini güçlendirmeyi amaçlıyor. Afrika’daki kadın liderlerden oluşan bir ağ oluşturacak, büyük uluslararası ve bölgesel etkinliklere katılımlarını kolaylaştıracak ve Afrika kadınlarının ulusal seçim süreçlerine katılımını arttıracak yatırımlar yapacak.

Puri, “Toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların güçlenmesini ilerletmek, kadınların Afrika’daki barış ve güvenlik girişimlerine anlamlı katılımı ve liderliği BM Kadınları için öncelik taşıyor” dedi. “Almanya hükümetine bu davaya kararlı desteği ve özellikle de Afrika’daki kadınların kıtadaki sürdürülebilir barışa daha iyi katkılar sağlamak için liderliklerini güçlendirmeyi amaçlayan bu yeni girişimin finansmanı için teşekkür ediyorum. Topluluğun cinsiyet eşitliğine ve kadın haklarına olan bağlılığından ötürü Afrika Birliği’nden övgüyle söz ediyorum ve bu yeni projeye başlarken BM Kadın desteğini tekrar teyit ediyorum.”

Afrika’da cinsiyet eşitliğine önem son zamanlarda arttı

BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanmasına ilişkin Küresel Araştırmanın (UNSCR) 1325, barışın sürdürülebilir ve kalıcı olabilmesi için belirttiği gibi, kadınlar barış sürecinin önlenmesi, müzakerelere, diyaloga, barışın inşasına ve toparlanmasına kadar her aşamasına dahil edilmelidir. Afrika yalnızca UNSCR 1325 hükümlerine uymakla kalmayıp, aynı zamanda, Afrika İnsan Hakları Sözleşmesi ve Kadın Haklarında İnsan Hakları Protokolü gibi diğer kıta projeleri de geliştirmiştir; bunlar yaygın olarak Maputo Protokolü ve Çöl Deklarasyonu Bildirgesi. Bugüne kadar, 19 Afrika Birliği Üyesi Ülke Afrika’da Cinsiyet Eşitliği uygulaması hakkında Ulusal Eylem Planları geliştirmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı