SAĞLIK

Böbrek Ağrısı Neden Olur ?

Hepimiz zaman zaman ağrılar yaşıyoruz. Bu ağrıların bir kısmını önemseyip doktora başvursak da bazen kendi başımıza da çözüm arama yoluna başvuruyoruz. Önemsenmesi gereken ağrı türlerinden biri de böbrek ağrılarıdır. Zira bu organımız boşaltım sistemimizin ana çalışmacısı olup son derece önemlidir. Evet, bakalım böbrek ağrılarının ana sebepleri nelermiş?

  • Düzenli olarak vücut ihtiyacı ve kilo oranına göre yeterli miktarda su almıyorsanız: Bu oran günlük tüketimde en az 2 litre olmalıdır. “Ama ben su içmeyi çok sevmiyorum. Çay, meyve suyu vb. içecekler tüketsem olmaz mı? dediğinizi duyar gibiyim. Hayır olmaz! Vücut tükettiğimiz doğal suyun içinde bulunan kalsiyuma ve inorganik bileşenlere ihtiyaç duyar. Böbreklerinizi kaybetmek istemiyorsanız düzenli olarak su tüketmelisiniz. Bunu alışkanlık haline getirmek için yanınızda şişe ile su taşıyabilirsiniz. Ağırlık yapacağı için içme gereği duyacaksınız.
  • Kum ya da böbrek taşı olması ihtimali: Aslında bu da uzun süre su ihtiyacının yeterli düzeyde karşılanmamasından kaynaklı bir durumdur. Böbrekler düzenli çalışmadığı için bir süre sonra tabir-i caizse yapı olarak bozulacak ve kum ve taş oluşmasına sebebiyet verecektir. Eğer idrar renginiz koyu ise su tüketimini çoğaltmanızda fayda var. Eğer su tüketiminizdeki artışa rağmen idrar renginiz hala koyu ise doktora danışmanız gerekmektedir. Yaptıracağınız idrar tahlili ile kum ya da taş gibi bir sorun olup olmadığı ortaya çıkacaktır.
  • Böbreklerde kist ve ur oluşumu: Bu çok daha kötü bir durumdur. En ileri rahatsızlıklardan biridir. Yapılacak biyopsi ile ur veya kistin böbrekten alınması gerekir. Eğer vak’a çok ileri ise böbrek kaybı yaşanır.

Gördüğünüz üzere böbrek rahatsızlıklarının ana kaynağı onlara iyi bakılmaması yani yeterli su tüketilmemesidir. Nasıl ki her gün dişlerimizi fırçalıyorsak düzenli olarak su tüketmeliyiz.
Sağlıkla kalın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı