SAĞLIK

Bronşit nasıl başlar? Tedavisi nasıl olmalıdır?

BRONŞİT

Yukarı solunum yollarını akciğer keseciklerine bağlayan soluk boru­larının (bronşların) iltihabıdır. Gö­ğüs nezlesi de denir. Yurdumuzun bazı yerlerinde göğüs ingisi, solu­man, kemirtlek diye de anılır. Akci­ğer keseciklerine açılan incecik so­luk boruları, kılcal borular da ilti­haplanırsa bronkopnömoni denilen daha ağır, hele çocuklar için son de­rece tehlikeli olan bir hastalık baş­lar.

Soluk yollarının iltihaplarına, bu­lundukları kesime göre de ayrı ay­rı adlar verilir: Yalnız hançere (larenks) kesiminin iltihabı larenjit, soluk borusu (traşe) iltihabı trakeit, akciğer keseciklerinin iltihaplanması zatürree (pnömoni) diye adlandırılır.

Bronşların, soluk yollarının irkil­mesi, iltihaplanması başlıca soğuk­tan ileri gelir. Toz, duman, ispirto da bronşitin sebepleri arasında önemli yer alır.

Bronşit Nasıl Başlar

Belirtileri: Bronşit, çoğunlukla, burun nezlesi, sinüzit, anjin (badem­cik iltihabı) ile birlikte olur. Sıkıntılı, kuru, zor bir öksürükle, ağrılı, kazınır gibi his veren kan hücumu (konjessiyon) ile başlar, ateş yük­selir.

Bu hal, solunum yollarındaki ir­kilmenin, iltihabın yerine, şiddeti­ne, süresine göre değişiklik gösterir. İlk önceleri kuru olan öksürükler sonraları, balgamlı olarak gelir.

Birden başlayan bu şekil evegen (hâd) bronşit (trakeobronşit) diye anılır. Zamanla, solunum boruların­daki sümüksü zarın (mukozanın) direnci azalır, esnekliği kalmazsa bronşit yerleşir, süreğen (müzmin) bir hal alır. Bunun bronşları, bronş­çukları genişleten, gevşeten etkisiy­le, bronşektazi, nefes darlığı veren anfizem gibi daha önemli hastalık­lar başlar.

Tedavisi: Bronşitlerin tedavisin­de sülfamitler, penisilin, streptomi­sin gibi antibiyotik ilâçlar başarılı sonuçlar verir, ağır durumları ön­ler. İlâçlı sıcak buğular, göğse şişe çekme, vücudu sıcak tutma, sırta tentürdiyot sürme gibi eskiden beri kullanılan usuller de faydalıdır. Yüksek ateşli bronşitlerde sıcak banyolardan da iyi sonuçlar alınabi­lirse de, hekimin uygun göreceği ilâç­larla tedaviden ayrılmamalıdır; yeni ilâçlar bu gibi çarelere başvurmaya hacet bırakmaz. Bronşit tedavisinin yanı sıra, ateşi düşürmek, ağrıyı kes­mek, hastanın direncini, gücünü ar­tırmak için aspirin, antipirin, kinin, C vitamini gibi ilâçlar da gene heki­min tavsiyesine göre, verilir.

Bronşit Çeşitleri

Süreğen bronşitlerde bunun ne­den ileri geldiğini bulmak, tedaviyi ona göre yapmak gerekir. Süreğen bronşitlerin başlıcaları şunlardır;

Sertleşmeli (Sklerozlu) Bronşit­ler: Anfizem (göğüs şişkinliği) ile sonuçlanabilir (Bk. Anfizem).

Nezleli Süreğen Bronşit: Yuka­rı soluk borularının üst üste iltihap­lanmasından ileri gelir.

Astmalı Bronşit: Zaman zaman şiddetlenen nefes darlıkları ile ken­dini gösterir, sonunda kalp yetersiz­liği gelir. Bunda alerjinin de büyük bir payı vardır.

Bunların dışında, dumandan, özel­likle sigaradan dolayı, solunum bo­rularının irkilmesinden ileri gelen süreğen bronşitler de vardır ki bun­lar akciğer kanserinin hazırlayıcısı kabul edilir. Veremin ciğerlere yer­leşmesini de süreğen bronşit yapar. Ayrıca, basit nedenlerle açıklanamayan bronşitlerde urlar, bronş man­tarları gibi hastalıklar da akla gel­melidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı