POLİTİKA

CHP’den Sorulu Cevaplı Rehber

Başkanlık sisteminin Türkiye için olumsuz bir seçim olduğunu düşünen Cumhuriyet Halk Partisi kanadı, başkanlık sistemine ilişkin sorulu cevaplı kitapçık yayınladı.

Muhalefet partisi CHP’den hükümetin getirmek istediği Başkanlık sistemi hakkında vatandaşları bilgilendirme amaçlı rehber yayınlandı. Gelecek hafta meclise sorulacak olan Başkanlık önergesi öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin sorulu cevaplı “Anayasa değişikliği ne getiriyor” isimli rehber yayınlaması dikkat çekti. Hükümetten henüz başkanlık sistemine ilişkin rehber gelmemişken CHP’den gelmesi dikkatleri üzerine topladı.

CHP’nin yayınladığı 30 soruluk ve buna verilen 30 cevabı içeren rehberinde CHP’ye yöneltilen soruların yanıtları dikkat çekiyor. Başkanlık sistemine ilişkin sorulan Amerika’daki gibi bir başkanlık sistemi mi öneriliyor? Sorusuna CHP ‘Hayır’ yanıtıyla açıklıyor. Açıklamasında Türkiye’ye getirilmesi planlanan başkanlık sistemi için ‘Tek adam rejimi’, ‘Diktatörlük’ önerilmektedir, yanıtı yer alıyor. Bu yanıta ilave olarak bütün yetkilerin Cumhurbaşkanı elinde toplanacağı da öneriliyor.

Sorulu cevaplı yayınlanan rehberde, ‘Güçler ayrılığı korunuyor mu?’ sorusuna ise güçler ayrılığı rejimi olmadığı söylenerek, güçleri bir kişinin elinde toplayan rejimdir diye yanıtlıyor. Bu yanıtın devamında ise Cumhurbaşkanı’nın yasamayı, yürütmeyi, yargıyı elinde topladığı dikta bir rejimdir cevabı yer alıyor.

Öte yandan bir araya gelerek bildiri yayınlayan ünlülerinde paylaştığı bildiride de Başkanlık sisteminden vazgeçilmesi gerektiği ifadeleri yer alıyor. Parlamenter sistemin ise güçlendirilmesi gerektiği söyleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı