SAĞLIK

Cilt neden kepeklenir?

Cilt Neden Kepeklenir?

Cilt kepeklenmesi, insan cildinin aşırı kurumuş olduğu veya yağlanmış olduğu zamanlarda ölü hücrelerin birikmesi ile beraber oluşmaktadır. Sebepleri arasında da genel anlamda cildi oldukça kurutmakta olan çeşitli bakım ürünlerinin oldukça sık bir şekilde kullanılmaları gösteriliyor olsa da cilt kepeklenmesinin sebepleri yine kişilerden kişilere göre değişim gösterebilmektedir. Bu sebepler arasında da yine gıda alerjilerinden ağır şampuanlara, aşırı yağlı cilt tiplerinden streslere kadar çok faktörler sayılabilmektedir.

Cildi Kepeklenmeden Koruyabilmek İçin

Cildinizin kepeklenmesinden korunabilmeniz için ilk altın kural cildinizi sürekli ölü hücrelerden temizlemenizdir ve cildinizin aşırı yağlanmasını kurumasını engellemeniz oldukça önem arz etmektedir. Birçok insan saç derisinde oluşan kepeklenmeyi önemli oranlarda azaltabilme amacı ile çok daha az şampuan kullanma yolunu tercih ederler. Yine bu yöntemin kesinlikle başarı sağlayacağının da bir çeşit garantisi bulunmamaktadır. Bunun sebebi kepeklenme saç derisinin çok fazla kurumasına sebep olan şampuan değildir ve bir başka cilt hastalığı da bunu oluşabilir. Uzman kişiler kepek ve diğer hastalıkların kişilerin beslenme alışkanlıkları ile doğrudan alaka olduğunu söylemekteler. Sağlıklı beslenme programı olmayan bireylerde kepeklenme, egzama gibi çeşitli hastalıklar oldukça sık gözükebilmektedir. Omega yağ asitleri, çiğ sebze ve meyveleri protein tüketen bireylerde ise bu gibi rahatsızlıklar oldukça sık bir şekilde gözükmüyor. Cilt kepeklenmelerinden korunabilmeniz açısından her şeyden önce bol su içmelisiniz.  Ayrıca cilt kepeklenmelerinden korunabilmeniz için dikkat etmeniz gerekmekte olan farklı bir unsur da temas ettiğiniz vücut şampuanı, deodorant, saç şampuanı ve nemlendirici gibi çeşitli ürünleri seçiyorken çok fazla şampuan kullanmamanız gereklidir. Bu gibi şampuanlar zamanlar cildinize zarar verebilirler. Aslında birçoğu cildimizin sağlığı için veya güzel kokması için yapılıyorlar. Ancak her cilt tipine de uygun olmayabilirler. Bu nedenle önce cilt tipinizi iyi tanımalı ve cilt tipinize göre en uygun olan şampuanı tercih etmelisiniz. Eğer tercih etmezseniz zamanla kepeklenmelere maruz kalabilirsiniz. Yine cildinize fayda sağlaması açısından mutlaka hijyeninize dikkat etmelisiniz. Banyonuzu çeşitli periyotlar dâhilinde yapmalısınız. Örneğin 3 gün her gün banyo yapmak ve 1 hafta banyo yapmamak uygun bir biçim değildir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

MİTHAT GÜRPINAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hayatpedi.com sitesinin hem haber editörü hem de yönetici editörüyüm. Sitenin yazılım ve editörlerinden sorumlu olarak görev yapmaktayım. Ulaşmak isteyenler mail adresimden bana ulaşabilirler. mithatgurpinar@hayatpedi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı