SAĞLIKYAŞAM

Çocukların Duygusal İhtiyaçlarını Karşılayın

Birçok anne baba günlük hayatın getirdiği sıkıntılar ile uğraşırken çocukların duygusal ihtiyaçlarını karşılamayı unutabiliyor. Bazen de bu ihtiyaçların doyurulmasının ne derece önem taşıdığı konusunda bir fikri olmayabiliyor. Çocuğunuz ile ne sıklıkta vakit geçirirsiniz sorusuna genelde “çocuğumun her zaman yanındayım, zaten bütün gün birlikteyiz” cevabına oldukça sık rastlarım.

Çocuğunuz ile sağlıklı bir iletişim oluşturabilmenizin en temel adımlarından biri ona zaman ayırmanızdır. Tabi buradaki zaman ayırmak kavramı fiziksel olarak aynı odayı ya da evi paylaşmanızdan daha farklıdır. Sadece çocuğunuz ile geçireceğiniz 20-30 dakikalık bir oyun aktivitesi oluşturmanız ya da bire bir sohbet ortamı yaratmanız bütün gün fiziksel olarak yanında bulunmanızdan çok daha etkilidir.

Çocuğun en güvendiği kişilerin yani anne-babalarının kendisine özel bir an oluşturması çocuğa kendini daha iyi hissettirecektir. Bu doğrultuda çocuğun ebeveynlerini olduğundan daha dikkatle dinlemelerine de ekstra olumlu bir etkisi olacaktır.

Çocuk ile zaman geçirirken altını çizmek istediğim bir kaç önemli nokta var;

Çocuğunuz ile oyun oynarken ona özgür bir alan tanırsanız ve müdahalelerden kaçınarak yaklaşırsanız çocuk sizinle oynadığı oyundan daha çok keyif alacaktır. Hayal gücünü de daha aktif kullanmasına  fırsat vermiş olursunuz.

Eğer çocuğunuz ile sohbet edecekseniz ilgi odağınız o ve sizinle paylaştıkları olmalıdır.  Bu esnada dikkatinizi dağıtabilecek TV, PC gibi araçlardan uzak olan bir odayı sohbet için kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu süreçte çocuğunuza onu dinlediğinizi gösterecek, anlattıkları ile ilgilendiğinizi fark ettirecek sorular sorabilirsiniz. Onun anlattıklarını dinleyerek ona sorular yöneltmeniz çocuğunuza kendini daha değerli hissettirecektir. Bu da çocuğun öz güven duygusuna olumlu yansır.

Diğer yandan unutmamak gerekir ki çocuğunuz ile ders yapmanız ya da ders ile ilgili anlamadığı konuları anlatmanız onunla geçireceğiniz kaliteli zamanlar ile karıştırılmamalıdır. Kısacası ders için geçirilen zaman bu konudan bağımsızdır.

Psikolog/Psikoterapist
Aile Danışmanı
Ayçin EKMEKÇİ ÖZGÜR

Etiketler
Daha Fazla Göster

Eda Özbay

Biz; Psikolog, Koç ve İnsan Kaynakları alanlarında uzman ve mesleklerini severek yapan, güncel bilimsel gelişmeleri takip eden dinamik bir ekibiz. Bireysel ve ilişkisel yaşantılara farklı bakış açısı kazandıran, yargıdan uzak, empatiye açık, kişisel gelişime farkındalık kazandıran bilimsel yöntemleri benimsedik. Danışanın ihtiyaçlarını karşılamak üzere işinde uzman bir ekiple zarar vermeden, çözüm odaklı yaklaşımlarla çalışmayı prensip edindik. İster kurum olun ister birey… Ne zaman ki sınırlarınızı zorlamak istersiniz, o zaman engel gibi gördükleriniz sınırlarınızı genişletmek için size araç olmaya adaydır. Adel ekibi olarak; bu engelleri fark ettiğiniz, engellerinizi donanımınıza çevirdiğiniz ve bazen keyifli bazen zorlu olacak olan bu süreçte yanınızdayız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı