GÜNDEM

Darbeci 28 Polis Bugün Yargılanacak

FETÖ ile bağlantılı olduğu düşünülen 29 polis, 15 Temmuz darbe girişimi esnasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polislere seslenerek görev yerlerinize geçip girişimi engelleyin çağrısına uymadıkları gerekçesiyle bugün yargılanacak.

Polisler İstanbul 22 Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava aralarında polis teşkilatında orta derece rütbelere sahip olan polislerde bulunuyor. Polisler hakkında iddia edilen suçlamalar arasında; görev yerlerine gönderilmelerine rağmen gitmemeleri, silahlı örgütüne yardım ettikleri, rütbelilerin kendi emri altındakileri darbeye karşı duruşlarını engellemesi gibi suçlar bulunuyor.

Sanıkların darbe girişimine sebep olduklarına ilişkin iddiasına Bylock kullanarak iletişim kurdukları da iddia edildi. Kriptolu iletişim sistemiyle FETÖ ile bağlantısı bulunanlar buradan haberleşerek darbe girişimi gecesinde organize oldukları iddia ediliyor. Öte yandan sanıklardan bazıları o gece sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarında, darbe girişiminin engellenmemesi yönünde tweet, yorum ve facebook açıklaması yer alıyor. Darbe girişimi esnasında hiçbir şeyden haberlerinin olmadığını iddia eden sanıkların defalarca amirleri tarafından arandıkları yer alan incelemeler arasında.

Sanıklardan bir çoğu cebir ve şiddet yoluyla Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasasının öngördüğü düzeni yok edip yerine yeni bir düzen kurmak suçundan yargılanıyor.

Sanıklar arasında yer alan 8 polis silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan yargılanıyor. Bu polisler açılan dava neticesinde kesinleşmesiyle birlikte 7 yıl ile 15 yıl arasında bir cezaya çarptırılacak.

Sanıkların duruşması Silivri Cezaevinin karşısında bulunan, uzun zamandır kullanılmayan salonda göülecek. Bu salon 2013 yılında kurulmuş DHKP-C ve KCK sanıkları burada yargılanmış.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bahar Yay

22 yaşında, Dicle üniversitesi mezunuyum. Spor yapmayı seviyorum ve tekvandoyla uğraşıyorum. Aktif, atılgan, meraklı biriyimdir. Öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı