BİLGİ

Deniz kabuğunun içinden niçin ses gelir?

Sağır insanlar duymak için, ses dalgalarını toplayan konik bir boruyu kulaklarına yaklaştırırlar. Bazı deniz hayvanları kavkıları da, duyamayacağımız kadar hafif sesleri toplarlar. Bu kavkıları kulağımıza yaklaştırdığımız zaman, denizin uzaktan akseden uğultusuna benzeyen bir ses duyarız.

kabuk 1 kabuk

Deniz hayvanları kavkısı, yeteri kadar ağız genişliğine sahip olmak şartıyla, rezona, tör (seselim yoluyla titreşim yapan aygıt) görevini yapar. İçindeki spiral biçiminde olan boşluk, havayla doludur. Ağzının yakınında oluşan sesler içerde birikmiş olan havayı titreştirir. Bu titreşimlerin, kabuğun iç çeperine yansıması, duraklı dalgaların doğmalarına sebep olur. Saniyede belirli bir titreşim sayısından itibaren, ses güçlenir. Böylece denizin uzaktan aks eden uğultusuna benzeyen bir ses duyulur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı