SAĞLIK

DİKKAT!!! DİŞ ÇÜRÜĞÜ KANSERE NEDEN OLABİLİR! DİŞLERİMİZE BAKIM YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

 DİŞ BAKIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Diş bakımı, daha dişlerin çıkma­sından önce başlar. A, C ve D vita­minlerinin dişlerin gelişmesinde bü­yük önemi vardır. Ana sütü yetmi­yorsa, uygun mamalarla besleyerek çocuğun gerekli kaloriyi madenî maddeleri almasını sağlamak da diş­lerin gelişmesinde önemlidir. Gerek­tiği gibi beslenen, uygun vitaminle­ri alan, bünyesi kuvvetli bir yavru, 4 aylıkken diş çıkarmaya başlayabilir. Bundan sonra da dişler için önemli olan A, B ve C vitaminlerinin bol bol alınması, kalsiyumlu gıdalar­la beslenmek yeni dişlerin teşekkü­lü, çıkanların korunması, diş etlerinin sağlam olması bakımından önemlidir.

dişlerin bakımı (1)

Diş bakımında, dişi fırçalamak, tedavi ettirmek değil, her şeyden ön­ce dişe zarar verecek şeyleri yapma­mak esastır. Dişlerimize en çok za­rarı dokunan şeylerin başında gelen­ler şunlardır:

  • Çok sıcak, çok soğuk yiyecek­ler: Ağzı, dişleri alıştırmadan birdenbire çok soğuk, ya da çok sıcak bir şey yemek, içmek dişi en üstten kaplayan mine tabakasının çatlama­sına yol açar ki, diş çürümesinin ilk adımı budur. Hele soğuk yedikten sonra sıcak, sıcak yedikten sonra so­ğuk bir şey almak çok zararlıdır.
  • Sert şeyler kırmak: Birçok kim­seler daha çok genç yaşlarda fındık, ceviz gibi şeyleri dişleriyle kırmayı âdet edinmiştir. Aslında bu gibi şey­leri kırmak için yaratılmamış olan dişlere çekiç işi gördürmenin de mi­ne tabakasını çatlatacağını söyleme­ye lüzum yoktur sanırız.
  • Şekerli, nişastalı maddeler:  Diş çürümesinin en önemli sebeplerin­den biri şekerli, nişastalı maddele­rin meydana getirdiği asitlerdir. Ağ­zımızda bulunan bakteriler, şekerli, nişastalı maddeleri aside çevirirler. Yediğimiz şeker ne kadar çoksa meydana gelecek asit miktarı da o kadar çok olur. Bu asitler en küçük bir çatlaktan girip mine tabakası­nı deler, oradan da dişin ikinci ta­bakası olan fildişine geçer. Bu ba­kımdan, şekerli maddeleri az yemek, yedikten sonra da ağzı iyice yıka­mak diş bakımının en önemli şart­larından biridir.
  • Dişleri kurcalamak: Kürdan, iğ­ne gibi sert, sivri maddelerle dişleri kurcalamak da mine tabakasını zedeleyeceğinden zararlıdır.

dişlerin bakımı (2)

Demek oluyor ki, dişlerimizin sağ­lam kalmasını istiyorsak, önce za­rarlı şeyleri yapmaktan kaçınmalı­yız. Diş bakımının en önemli şartı, hiç şüphesiz, ağız ve diş temizliği­dir. Yemeklerden sonra, hiç olmaz­sa sabah, akşam, dişlerimizi fırçalarsak, ağzımızda, diş kovuklarında yerleşen bakterilerin ortadan kalkmasını sağlayarak bunların zararlı etkilerini önlemiş oluruz. Dişlerin fırçalanması, diş etlerinin de kuvvet­lenmesini sağlar.

dişlerin bakımı (3)

Son araştırmalar diş çürümesinin yemeklerden hemen sonra hızlandı­ğını ortaya koymuştur. Bu buluş ye­mek üstüne dişleri yıkamanın fay­dasını bir daha göstermiştir. Öte yandan, diş çürümesini önlemek için penisilinli diş macunları yapılması yoluna gidilmiş, iyi sonuçlar alın­mıştır. Gene son araştırmalar flüor denilen kimyasal bir maddenin diş çürümesine karşı büyük bir önleyici etkisi olduğunu ortaya koymuş, sod­yum flouritli diş macunlarının ya­pılmasına başlanmıştır. Üç yaşın­dan başlayarak çocukların dişine sodyum flüorit sürülmesinin de diş çürümesinin önlenmesinde büyük faydaları olur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı