SAĞLIK

Dikkat Eksikliğini Hafife Almayın

Psikolog Süreyya Kitapçıoğlu insanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen dikkat eksikliğinin, bireyler tarafından hafife alındığını söyledi.

NTV Sağlık’ın haberine göre dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun giderilmesi için çok yönlü bir tedavi ile desteğe ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Psikolog Süreyya Kitapçıoğlu, tedaviyle birlikte yaşam kalitesinin artacağının altını çizerek, dikkat bozukluğunun giderilmesiyle benlik saygısının da artacağını söyledi. Bireyin eğitim hayatında ki köklü bir değişimle yıkıcı davranışların azalmasının da tedavi ile amaçlandığını vurguladı. Hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocuklar için aile ve doktorların dikkat eksikliği yaşayan çocuklar ile iletişiminin çok önemli olduğunu vurgulayan psikolog, bu iletişimin iyi olmasının tedaviye olumlu yönde katkı sağlayacağını söyledi.

İlaç tedavilerinin yanında eğitim programlarının da tedaviyle paralel gitmesinin, tadavi sürecine olumlu yönde katkı sağlayacağını söyleyerek, verimli bir yol olarak görüldüğünü söyledi. Kitapçıoğlu, ailelerin çocuklarına titiz bir şekilde yaklaşarak ilaç tedavisi konusunda endişe yaşadıklarını söyleyerek, ilaç tedavisinin zekayı arttırmadığını ancak hiperaktiv çocukların hareketliliğini azalttığını söyledi. Öte yandan çocukların dikkat süresini de arttırarak, saldırgan tutumlarını da azalttığını söyledi.

İlaçların doğru davranışları öğretemeyeceğini savunan Kitapçıoğlu, yeni beceriler de kazandırmayacağını söyledi. Bu tür davranışların kazanılabilmesi için uzman birinin ve aile desteğinin verilerek yürütülebileceğine vurgu yaptı. Psikolog, çevre faktörüne de değinerek, çevrenin bu durumda çok önemli olduğunu vurguladı. Çevresel olarak kötü koşullarda yetişen çocukların davranış bozukluğuna neden olabileceğinin de altını çizdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yağmur Kızıl

Trakya Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 25 yaşındayım, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi severim. Hobilerim arasında yüzmek ve satranç oynamak yer alıyor. Editörlük ve post işleri yapıyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde haberler yayınlıyorum. Gündüz ekibiyle birlikte okuyucuya haberler paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı