SAĞLIK

Diş beyazlatmada doğal yöntemler

Etrafa ışıltılı mutluluklar saçmak için dişinizin beyazlığının çok önemli olduğunu kuşkusuz biliyorsunuz. Dişinizi bir gün dahi fırçalamadan kimimiz dışarı dahi çıkmıyor. Dişlerimizin günümüz şartlarında yediğimiz hormonlu besinler ve abur cubur besinler nedeniyle beyaz kalması ne yazık ki olanaksız. Dişlerimizin beyazlığını yok eden ve günlük hayatta bir çok vatandaşın içtiği çay elbette kaçınılmazdır.

Dişlerimizin günümüz şartlarında tıbbi müdahaleye gerek kalmadan beyaz kalabilmesi doğal yöntemlerle mümkündür. Diş cerrahisi uzmanlarının bahsettiği bu yöntem ile dişlerinizin üzerindeki tabakayı koruyup, beyaz kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece doktorunuza daha az görünür, daha az dişiniz çürümüş olacak.

Dişlerinizin beyazlık süresini arttıran önemli besinler şunlardır:

Çilek: Çok az kişinin sevmediği bu meyve, hoş kokusu ve güzel tadıyla insanı kendine çekiyor. Çilek diş üzerindeki kalıntıların kalmasını, içerisinde bulunan asit ve şeker ile önlemektedir. Çileğin diş minelerinize zarar vermesini önlemek için yedikten sonra ağzınızı su ile çalkalayın.

Portakal: Bu besin çilek gibi yenince etki etmiyor. Bu besinin dişe faydalı kısmı kabuğudur. Haftada 2 sefer portakal kabuğunu dişlerinizin üzerine sürün, doğal diş macunu niyetine kullanın. Dişlerinizin üzerinde oluşan lekeleri yok edecektir.

Sirke: Besin olmasa da birçok karışımdan oluşan bu sıvıyı, ağzınızda haftada 3 sefer çalkalayın. Dişlerinizin üzerindeki tabakayı güçlü tutarak bakterileri yok eder.

Doğal Limon Suyu: Bilindiği üzere limon tarihte birçok tıbbi vakada kullanılmıştır. Bunlardan birisi de dişlerin dinç tutmaya yarayan özelliğidir. Sık kullanılmaması tavsiye edilirken haftada 3 kere ağızda çalkalanmasında fayda olacağı söyleniyor. Diş üzerindeki lekeleri ve ağız içerisindeki bakterileri yok ediyor.

Karbonat: Dişlerimizin ağrıdığı zamanlar üzerine koyduğumuz karbonat aslında kulaktan dogma bir şekilde oluşan bilgidir. Karbonat diş ağrısını gidermez, ancak ağızdaki bakterileri çok iyi temizler. Bunun yanında karbonat, dişinizi beyazlaştırmanızda yardımcı olur. Diş taşı oluşumuna da birebir önleyici toz olarak kullanılabilir.

Tuz: Yemeklerde daha çok kullandığımız tuz, diş beyazlatıcı madde olarak kullanılabiliyor. Diş maçını olmadığı zamanlar günümüzde dahi kullanan bireyleri görmek mümkündür. Tuz dişleri beyazlatıcı etki yapıyor. Fazla kullanmak dişleri çürütebiliyor.

Gliserin: Dişleri beyazlatıcı etki yapmaz, ancak ağız içerisindeki bakteri oluşumunu oldukça hızlı önler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı