SAĞLIK

Diş eti kanaması diş kaybına yol açıyor

Diş eti kanamasının, doğal olan dişlerinizin birer birer düşmesine neden olacağını unutmayınız. Küçük bir sorun olduğunu düşündüğünüz diş eti kanaması aslında doğal dişlerinizin kaybına neden oluyor.

Diş eti kanaması olan bireylerin küçük gördüğü bu rahatsızlığı, ciddiye almalarında yarar var. Diş eti kanamasının temel sebeplerinden biri, ağız bakımının gerektiği gibi yapılmamasıdır. Diğer bir neden de diş etlerini güçlendiren vitaminlerin, gerektiği gibi alınmamasıdır.

Diş eti kanamasını kontrol altına alın!

Kadınlarda görülen gebelik dönemi sırasında, hormonal değişim nedeniyle diş etindeki zayıflık neticesinde ağızda kanamalar olabiliyor. Diş eti kanamasına ayrıca kalıtsal hastalıkların yol açabileceği de unutulmamalıdır. Sıklıkla diş eti kanaması yaşıyorsanız, bulunduğunuz bölgede aile hekiminizden destek alarak gerekli tıbbi müdahalelerden kaçınmayınız. Basite alınan diş eti kanamaları, aslında sağlam olan dişlerinizin birer birer düşmesine neden olabiliyor. Bu yüzden doktorunuza kısa zamanda başvurarak diş eti kanamanızı kontrol altına almanızda yarar var.

Eğer kanama kontrol altına alınamazsa, ağzınız içerisinde iltihaplanmalar olur. Bu da normalden farklı bir ağız kokusuyla ilk belirtisini göstermiş olur. Eğer ağzınız normal olmayan bir şekilde kokuyorsa, ağzınızın içerisinde çeşitli bölgelerde iltihaplanmalar başlamış demektir. İltihapların ilerleyen aşamasında ise dişlerinizin dibinde yer alan kemik dokusunun erimesine kadar ilerleyebilir. Bilgilendirme amaçlı bu yazıda doktorunuza mutlaka görünmeniz gerektiğini tekrar vurguluyoruz.

Diş Eti Kanamasının Nedenleri

Diş eti kanaması bazı hastalıklardan kaynaklandığı gibi kadınlarda hormonal değişimden dolayı da kaynaklanabiliyor. Kalıtsal hastalıklar gibi aileden geçen hastalıklardan da kaynaklanıyor. Diş eti kanaması hafife alınan küçük bir rahatsızlıkmış gibi önemsenmiyor, ancak bu küçük rahatsızlığın orijinal olan dişlerinizin düşmesine neden olabileceği ise kulak arkası ediliyor.

Diş eti kanamasını yaşayan bir birey aslında diş eti problemiyle karşı karşıya olduğu anlamına geliyor. Diş eti kanamasının en büyük temel nedeni ağız bakımının gerektiği gibi ve sağlıklı bir şekilde yapılmamasından kaynaklanıyor.

Diş eti kanaması yaşayan bireyin bazı dişlerinden bilinmez bir ağrı gerçekleşebilir. Bunun daha çok zayıf olan dişlerde meydana geldiği görülür. Diş eti üzerinde ki sinirsel dokuların görevini yitirmesi neticesinde ise dişlerin hafiften sallanmaya başlaması kaçınılmaz olur. Bu nedenle diş eti kanamasını kontrol altına almayan bireyin, önce çürük dişleri sonra da sağlam olan dişleri yavaş yavaş işlevini yitirir.

Artan diş eti kanaması neticesinde birey endişeye kapılarak, günlük rutin olarak sürdürdüğü diş fırçalama işlemine son verir. Bunun olmaması gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanırken, diş eti kanaması başlayan bireyin diş fırçalamayı asla bırakmaması gerektiği vurgulanıyor.

Diş eti kanaması yaşayan birey normalin dışından anormal bir ağız kokusu yaşayabilir. Bu da bireyde özgüven kaybına neden olabiliyor. Bunun sonucu daha çok bireyin yalnızlaşmasına kadar gidebiliyor. Birey kendini eve kapatıp kimseyle görüşmek dahi istemeyebiliyor.

Diş eti kanaması yaşayan birey mutlaka doktoruna başvurarak, doktorundan gerekli önlemleri alması için destek istemelidir. Diş eti kanamasını gideren ilaçların eczanelerde satıldığı unutulmamalıdır. Diş eti kanaması ayrıca doğal yolla da giderilebilir. Bunlardan en etkilisi tuzlu su ile ağzı çalkalamaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı