SAĞLIK

Diş kanamasını meydana getiren durumlar nelerdir?

Diş Kanaması Nasıl olur?

Dişlerde iki türlü kanama görülür:

1)    Diş Çekilince: Genel olarak diş çekilmesinden sonra, kopan damar­lardan hafif bir kan akar. Bu kana­ma normaldir, çok kısa bir süre için­de geçer. Ancak, o kimsede hemofi­li gibi, kanın pıhtılaşmasına engel olacak bir hastalık varsa, ya da tan­siyonu çok yüksekse, kan kolay ko­lay durmaz. Bu gibi hallerde doktor çeşitli ilâçlarla kanamayı durdur­ma yoluna gider.

2)    Diş Eti Kanaması: Diş eti ilti­habı (jenjivit), ayrıca C vitamini noksanlığı diş etlerinde kanamaya yol açabilir. Dişle diş etinin birleş­tiği yerden ya durup dururken, ya da fırçalarken, kan akmaya başlar. Bu kanama uzun, sürmez, bu bakım­dan telâş etmemelidir. Kanı hemen durdurmak istenirse kanayan yere biraz tuz bastırmak iyi gelir. Şüp­hesiz, bu bir tedavi değildir. Ancak C vitamini eksikliğini gidermek me­seleyi kökünden halleder. Bunlar­dan başka, bazı diş eti apselerinde de kanama olabilir. O zaman bu ap­selerin tedavisi yoluna gidilmelidir.

DİKKAT!!!  Son makalelerden haberdar olmak için facebook sayfamızı beğen.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı