Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gözaltına Alındı

GÜNDEM 25 Ekim 2016

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları gözaltına alındı. Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın TEM Şubesi tarafından gözaltına alındığı duyuruldu. Belediye eşbakanlarının evlerine ve belediye binalarına da operasyonlar yapılıp aramalar gerçekleştirildiği öğrenildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, polis ekipleri Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından PKK’ya yönelik yürütülen soruşmada haklarında gözaltı kararı alınan verilen eş başkanlardan Gültan Kışanak Diyarbakır Havalimanı’nda, Fırat Anlı ise adresinde, İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi ekiplerince gözaltına alındı.

Havalimanı’nda gözaltına alınan Gültan Kışanak Ankara’dan dönüyordu. Kışanak, 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nda bugün dinlenmişti. Komisyon’da dinlendikten sonra uçakla kente dönen Kışanak’ın uçağı kente iner inmez havalimanında gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınan Kışanak ve Anlı’nın evlerinde de polis baskın düzenleyip arama yaptı.

Diyarbakır Eşbaşkanları’nın gözaltına alınmasıyla Büyükşehir Belediyesi’ne de baskın yapıldı. Çok sayıda çevik kuvvet ve özel hareket polisi ile beraber TOMA ve akrep tipi zırhlı araçlarla belediye binasının etrafı polisler tarafından çevrildi. Binaya girmek isteyen çalışanlara polis izin vermedi. Personellerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.

Belediye binasının çatısına ve her katına ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan özel harekat polisleri yerleştirildi.

Baskını haber alan HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ile Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen de belediye önüne geldi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.