EKONOMİ

Dolar 3,63 Seviyesini Gördü

ABD’nin istihdam rakamlarını açıklamasıyla birlikte doların tavan yapması bir oldu. 2017 yılının yeni dolar rekoru 3,63’ü bulurken Türk Lirasının kıymeti gün geçtikçe düşüyor.

ABD kaynaklı dolar artışı yaşanırken bir yandan da Türkiye’de dün yaşanan bombalı saldırının doları etkilediği düşünülüyor. ABD’nin istihdam verisi 156 bin olarak açıklanırken beklenen veri 178 binin altında gerçekleşmesi doların tavan yapmasına neden oldu. Doların son günlerde ivme kazandığı her gün yeni bir rekora koştuğu uzmanlar tarafından Türkiye’de yaşanan güven probleminin de etkisinin olduğundan söz ediliyor. Tarım dışı istihdam verisinin açıklamasından sonra dolar 3,63 seviyesini görerek ara ara 3,62-3,61 seviyelerini de gördü.

Yaşanan son gelişmelerle ülkede 1 ay içerisinde 100’lerce insanın hayatını kaybetmesi, güven endeksini düşürmüştü. Merkez Bankası’nın Türk Lirasında ki değer kaybı nedeniyle buna karşın faizler konusunda adım atamama endişesi, siyasi ve yaşanan gelişmeler doların rekor tazelemesine neden oldu. Euro ve TL arasındaki bağ ise dolar ile TL arasındaki bağ gibi paralel bir şekilde ilerlediği görülüyor. Analiz uzmanları, aksi bir gelişmenin yaşanmaması durumunda doların 3,59 seviyesini görebileceğini söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı