BİLGİ

Domates Neden Meyvedir

Hemen hemen hepimizin kafasını karıştıran sorudur,domates meyve midir ,sebze midir diye 🙂                                         Domates tabi ki de bir meyvedir.Peki nasıl mı meyve olur diyorsunuz, işte sizin için araştırdım ve nedenini buldum:)

Genellikle meyveler çiğ olarak,sebzeler ise pişirildikten sonra yenilir.Bu da bazı yiyeceklerin meyve mi,yoksa sebze mi olduklarına dair karışıklıklara yol açar.Örneğin: domates saltalarda çiğ olarak yenilebilir,bunun yanında dolması da yapılır.Bu durumda domates meyve midir,yoksa sebze mi…Genel kanının sebze olmasına rağmen aslında domates meyvedir.

Çarşı,pazar anlayışına göre ,tabiatta bulunduğu şekilde yenilen ve tadı tatlı olan yiyecekler meyvedir.Çarşıda,pazarda,marketlerde elma,muz,mandalina,üzüm meyve olarak kabul edilirken ,taze fasulye,domates,kabak sebze reyonlarında bulunur.

Ancak bilim insanları sebze meyve ayrımını böyle yapmıyorlar.Onlara göre meyve ,içinde etli veya kuru,çoğunluğunu çekirdek diye adlandırdığımız,kendi tohumu veya tohumları bulunan yiyecektir.Bu tanıma göre şeftali,domates,taze fasulye,salatalık ve benzeri gıdalar teknik olarak meyvedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Deniz Aslan

26 yaşındayım, Gastronomi mezunuyum, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatpedi.com'un tarafsız ve özgün habercilik ilkesine sadık kalarak gündem haberleri ve çeşitli kategorilerde gece vardiyasında haberler yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı